Пластмаса: Как Саудитска Арабия се превърна в световен отрицателен лидер?

Саудитска Арабия, която понастоящем е най-големият износител на суров петрол в света, беше начело на група богати на петрол държави

0
16
Замърсяване с пластмаса
Замърсяване с пластмаса. Снимка: Wikimedia Commons

Докато все още отеква разочарованието от провалените през изминалия месец преговори на ООН за ограничаване на замърсяването с пластмаса, страните с големи амбиции в Европа и други нации са сериозно загрижени в стремежа си да попречат на Саудитска Арабия да провали следващия кръг от преговори, който трябва да се проведе по-късно тази година, информира „Politico“. Тъй като глобалният консенсус по отношение на опазването на околната среда е подложен на все повече противоречия – тенденция, която вероятно ще се задълбочи при новия мандат на американския лидер Доналд Тръмп, това няма да е лесна задача.

Саудитска Арабия, която понастоящем е най-големият износител на суров петрол в света, беше начело на група богати на петрол държави, включително Русия и Иран, които успешно осуетиха усилията за ограничаване на производството на пластмаса по време на преговорите в Пусан, Южна Корея, миналия месец. Ето защо няма причина да мислим, че те няма да се опитат да направят същото и тази година. За държави като Саудитска Арабия, чието богатство зависи от петрола, това е екзистенциално. Индустрията за производство на пластмасови изделия, която възлиза на стойност 700 млрд. долара годишно и непрекъснато се разраства, ще се превърне в основен двигател на търсенето на петрол, тъй като светът постепенно преминава от газови към електрически видове транспорт.

Една мащабна коалиция от държави, включително ЕС смята, че замърсяването с пластмаса, което влошава качеството на водата на световните океани и водни пътища и под формата на микропластмаса попада в почвата, храната и телата ни, е сериозна заплаха. Те се включиха активно в преговорите, за да защитят околната среда, поминъка и здравето на хората.

„Армията“, насърчаваща производството на пластмаса

Преговарящите, които са работили със саудитския преговорен екип, споделят, че е ясно, че не са били спестени никакви разходи за съставянето на опитния екип, което е позволило на по-бедните страни производителки на петрол, които са притеснени от евентуалните строги сценарии, да се осланят на Рияд за насоки.

По думи на един от преговарящите, който пожела анонимност, Саудитска Арабия има ключова роля в напрегнатите преговори, като дори е използвала всички възможни техники за забавяне на дискусиите. Според източника всеки път, когато Саудитска Арабия изказва мнение, всички страни от Съвета за сътрудничество в Персийския залив отново вземат думата и повтарят дословно казаното от нея.

Саудитска Арабия имаше мощни съюзници в лицето на Иран и Русия, които също изиграха важна роля в отхвърлянето на всеобхватния договор за пластмасите.

„Русия явно е поела ролята да се намесва непрекъснато и да представя неофициални документи, които са безсмислени, наред с  други подобни неща,“, твърди друг преговарящ.

Трети източник описа Русия като „бръщолевеща“ в продължение на около 30 минути без прекъсване по време на преговорите, които се проведоха при закрити врата. Русия е вторият по големина износител на суров петрол след Саудитска Арабия, затова нейната дума също носи изключително голяма тежест.

Преговарящите от Саудитска Арабия и Русия отклониха многократните запитвания за коментар, отправени от екип на „Politico“.

Същинската работа предстои

Ако преговорите в Пусан доказаха нещо, то е, че силни коалиции трябва да се изграждат в периода между преговорите, а не по време на самата петдневна криза. Преговарящите отиват на преговорите в ООН със специален указ за защита, издаден от техните столици. Промените в този указ, дори ако по време на преговорите се създадат успешни коалиции, трябва да бъдат подписани на високо равнище, което води до прибързани действия.

„Сега сме на място, където тези въпроси за производството, химикалите и финансирането са толкова ясни и отчетливи, че могат да бъдат изведени на политическо ниво,“, сподели с надежда третият преговарящ.

Преговорите повдигат и въпроси за ефективността на многостранните отношения в областта на околната среда, основани на консенсус, които предоставят на държавите право на вето. Ако страните продължат да се колебаят дали да преминат към гласуване с мнозинство вместо това, малко неща могат да попречат на Саудитска Арабия да приложи успешно същата тактика, която използва през декември, по време на следващия, все още непланиран кръг, твърдят анализатори.

Някои делегации с големи амбиции наистина се подготвят за сключване на споразумение без сътрудничеството на най-критичните държави, ако оглавената от Саудитска Арабия фракция продължи да се противопоставя. Това би изисквало да се включат влиятелни играчи като Бразилия, Индонезия, Индия и Китай, които все още не са се присъединили към писмото, насочено към производството на пластмаса, подписано от над 85 държави, но същевременно не са толкова яростни противници на идеята, колкото Саудитска Арабия.

Лена Бориславова за решението на правната комисия: Това не е повод за радост!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments