Плодовете и морските дарове са последният повод за ескалация на напрежението между Тайван и Китай

Това е последният повод за ескалация на напрежението

0
42
Плодове и зеленчуци
Плодове и зеленчуци. Снимка: Pixabay

По-рано днес Тайван обяви, че забраната на Китай за внос на плодове, зеленчуци, морски дарове и други стоки нарушава търговските правила, предаде „Associated Press“. Това е последният повод за ескалация на напрежението между самоуправляващата се островна република и нейния огромен съсед, който твърди, че Тайван е негова територия и многократно се е заричал, че ще го анексира, прилагайки различни средства, включително военна сила.

Коментирайки тази новина, Съветът по въпросите на континенталната част на Тайванското правителство заяви, че забраната, която влиза в сила от следващата седмица, пренебрегва нормите, установени от Световната търговска организация /СТО/, в която членуват и двете страни.

Този ход беше предприет на фона на нарастващия военен, политически и икономически натиск върху тайванското правителство да отстъпи пред контрола на Пекин. Полутропичният климат и плодородната почва на Тайван създават благоприятни условия за развитие на селскостопанската индустрия, оценявана на около 500 млрд. долара, както и на високотехнологичните корпорации, които произвеждат най-модерните компютърни чипове в света. Според изявлението на Съвета по въпросите на континенталната част на Тайван решението на Китай ще накърни сериозно интересите на земеделските производители от двете страни на Тайванския проток и няма да допринесе за подобряване на отношенията между двете страни. Изявлението гласи още, че Китай и Тайван трябва да се опитат да осъществят диалог чрез СТО, за да разрешат противоречията си.

Световната търговска организация е един от малкото форуми, в които е възможна дискусия между двете страни, разединени от конфликти в гражданска война през 1949 г. Чрез прилагане на дипломатически натиск Китай забрани на острова да се присъедини към редиците на ООН и намали броя на официалните му дипломатически съюзници до 12. Китайската забрана изглежда е насочена главно към селските райони на Тайван, където през последните две десетилетия избирателите в голямата си част са гласували за кандидати, подкрепящи независимостта, но чиито местни представители са били „ухажвани“ от Китай с безплатни ваканции и други придобивки.

През годините Китай е оказвал търговски натиск и върху страни като Австралия, Южна Корея и Норвегия заради предполагаеми политически обиди, като за целта е използвал богатия си пазар  на различни ресурси и потребителски стоки. Резултатите от тези действия на Китай обаче невинаги са били задоволителни за лидерите му.

Италия се готви да въведе химическа кастрация за изнасилвачи и педофили

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments