„Вие разполагате с високо ниво на медицинско оборудване и пловдивчани трябва да бъдат много по-спокойни, тъй като при нужда хеликоптерът ще реагира на минутата, за да спаси нечий човешки живот.“
Това каза министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков на зрелищното откриване на първото болнично вертолетно летище в Пловдив на територията на УМБАЛ „Свети Георги“.
В присъствието на транспортния министър, зам.-министъра на здравеопазването Петко Стефановски, кмета на Пловдив Костадин Димитров и областния управител Христина Янчева, болничният медицински вертолет на HEMS кацна на площадката до болницата.
Транспортният министър отбеляза, че Пловдив става изключително важна част от медицинската помощ в България.
„Днес откриваме 10-тото болнично вертолетно летище в страната. Всичко това показва, че постепенно системата HEMS започва да постига своята ефективност. По-добрите медицински услуги, които ще се предлагат с откриването на болничното летище, ще повлияят положително върху качеството на живот и инвестициите в региона“, заяви Гвоздейков.
Зам.-министърът на здравеопазването Петко Стефановски коментира, че е щастлив, че това летище се открива точно в неговия роден град и пожела успех на медиците.
„В Пловдив имаме ситуирани много болнични заведения, което още повече допринася за ефективността на тази площадка. Благодаря на министерствата на здравеопазването и транспорта. Искам да кажа голямо благодаря на всички лекари и медицински работници за техните грижи и за това, че влагат усилия за нашето здраве и живот“, каза кметът Костадин Димитров.
Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков връчи документите за регистрация на председателя на Съвета на директорите на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД доц. д-р Иван Соколов. След това официалните гости прерязаха лентата на новата вертолетна площадка.
Освен в Пловдив, регистрирани болнични летища, отговарящи на европейските изисквания за HEMS, има в София, Варна, Панагюрище, Русе, Велико Търново, Монтана и на АМ „Струма“ при тунел „Железница“, като в София площадките са три, а в останалите градове – по една.
В изпълнение в момента върви и друг инвестиционен проект – изграждане на многоетажен паркинг с хеликоптерна площадка с вход към Спешното отделение, с който болничните вертолетни летища на територията на болницата в Пловдив ще станат две.