Идеята за въвеждане на четиридневна работна седмица периодично се появява в публичното пространство през последните няколко години. Все повече фирми по цял свят решават да експериментират, съкращавайки работните дни от 5 на 4.
„Когато работодателят и работещите договорят организация на работното време, която да удовлетворява и едната, и другата страна, а и клиентите, това е добре дошло. Можем да си представим как недостигът на кадри, който съществува в момента в държавата, а и в целия Европейски съюз, може да се отрази върху работата на едно предприятие. Представете си, ако работодателят няма достатъчно квалифицирани кадри и те работят четири дни през седмицата, как това ще се отрази на състоянието на фирмата, но и на клиентите, които обслужва“, коментира пред „БТА“ Жасмина Саръиванова, главен експерт „Социален диалог“ в Българската стопанска камара /БСК/.
Един от основните проблеми при съкращаването на работната седмица би бил недостигът на квалифицирана работна ръка. По думите й съкращаването на работната седмица ще наложи наемането на повече хора, което от своя страна ще увеличи разходите за персонал. Недостигът на кадри е много голям, но и съкращаването на работното време не би било възможно във всички сектори.
„Ако се въведе по-кратко работно време, трябва да се помисли за трудовото възнаграждение на служителите, защото то се измерва с извършената работа за съответното работно време. И когато говорим, че по-малко ще работим, означава, че ще получаваме по-малко, а това синдикатите не го приемат и затова трябва да търсим компенсаторни механизми“, посочи националният секретар на Конфедерация на независимите синдикати в България /КНСБ/ Величка Микова.
Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта и експерт по „Човешки ресурси“ коментира, че в България има почва за въвеждане на четиридневна работна седмица, стига обаче да бъде законово уредено, без това да навреди на никоя от страните.
„Във всички случаи COVID-19 научи работодателите, че може да се работи отдалечено и то доста добре, което също позволи налагането на четиридневна работна седмица много по-лесно и се видя, че това би могло да се случи“, добави Василева.