По 4000 лева на месец се вади от брането на билки

0
428
Билка
Снимка: Wikimedia Commons

България е изнесла под 10 000 тона билки през 2018 г. Това е с една трета по-малко от предходната година, отчете председателят на Българската асоциация на билкарите и гъбарите Иван Цицелков пред „Монитор“. По думите му сезонът е изключително тежък за бранша, заради неспирните дъждове вече трети месец.

„През това време много от билките не се събират, а тези, които могат, се сушат трудно. В сравнение с миналата година реколтата на всичко се бави с около 20 дни. Съответно и събраните количества са наполовина. Заради валежите най-вероятно билките ще са и с лошо качество – със силно влошени органолептични показатели и лоша микробиология“, коментира Цицелков.

С между 20 и 30 на сто годишно се редуцира износът на билки през последните 3 – 4 години, а причината – липсата на работна ръка. У нас билкарството е най-развито в Североизточна и Централна България.

Страната ни изнася около 100 вида билки в над 50 страни, а най-търсени са коприва, шипка, стрък маточина, цвят глог с листа, цвят и лист липа. Цените им обаче варират. Най-голям интерес проявяват от Германия, Испания, Франция, Италия.

„Проблемът е, че увеличението, което е приемливо за пазарите извън България, е 10 – 15% годишно, но цените в България се покачват с 30 – 40%, което води до значително по-високи очаквания и изисквания, непостижими за тукашното производство. Следват множество рекламации, връщане на билки в България и сериозни проблеми за износителите“, обясни Цицелков и добави, че целта на асоциацията в момента била да възроди билкарството чрез информиране и обучение на пунктовете за билки.

Берачите на билки вадят до 4000 лева на месец. Работата им започва в началото на лятото и приключва до средата на август. Тя е свързана основно с преходи в планините и горите, въпреки че за събирачите е по-лесно да са по-близо до пътя, за да не носят тежките чували на далечно разстояние. Фирмите обаче отказват да изкупуват такива билки, тъй като са замърсени от преминаващите автомобили. Най-претенциозни били от Арабските емирства, където настоявали само за първо качество. Те били и основните изкупвачи на нашите билки. Друг голям пазар бил немският.

Около 120 фирми изнасят български билки в чужбина, като повечето са регистрирани във Варна, Бургас, Пловдив и Благоевград. Вписани са като семейни фирми. Знае се обаче, че компаниите наемат хора за летния сезон, които да берат тревите. Освен това са и прeкупвачи. Сред най-търсени са бъз, глухарче, ружа, мента, малинова шума, жълт кантарион и гръмотрън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments