По-голям брой нуждаещи се ще получават социални помощи от 1 юни

0
115
Пари, заплата
Пари. Снимка: Искра.бг, Архив

Служебното правителство прие нови разпоредби, които ще подобрят значително социалната закрила за хората от уязвимите групи. Те ще влязат в сила от 1 юни и ще гарантират, че по-голям брой нуждаещи се ще могат да получат социална помощ в по-голям размер. Очакванията са, че още през тази година техният брой ще се увеличи от 35 000 на над 45 800 души средно на месец.

Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров след днешното заседание на Министерския съвет.

С промените се въвежда нов механизъм за социално подпомагане. От 1 юни размерът на социалните помощи ще се определя в зависимост от линията на бедност в страната и няма да бъде обвързан с гарантирания минимален доход, както е в момента. Това ще доведе до значително увеличаване на размера на помощите. Той ще се актуализира регулярно и ще отговаря в по-голяма степен на потребностите на хората, които се нуждаят от подкрепа.

С промените в правилника ще се гарантира прилагането на направените по-рано изменения в Закона за социално подпомагане, с които беше заложен новият модел на социално подпомагане. Министър Лазаров подчерта, че новите разпоредби улесняват включването на подпомаганите хора на пазара на труда, като се дава приоритет на насърчителните мерки, а рестрикциите се смекчават.

Предвижда се срокът за задължителна, непрекъсната регистрация в дирекция „Бюро по труда“ преди подаване на заявление-декларация за социални помощи да се намали от 6 на 3 месеца. Това ще даде възможност за по-бърз достъп до социално подпомагане и намаляване на риска от изпадане от системата.

Предвидени са промени и в начина на определяне на еднократните помощи за покриване на инцидентно възникнали нужди. Към момента те са равни на петкратния размер на гарантирания минимален доход – 375 лв. От 1 юни стойността им ще е трикратният размер на границата на бедността – 1512 лв.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments