По-различен ли е българският вариант на COVID-19? Този въпрос стана актуален, след като беше обявено, че е открит наш щам на коронавирусната инфекция.
Според ръководителя на отдел „Вирусология“ в Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб българският вариант не е по-различен от останалите, които вече съществуват. Тя подчерта, че е нормално да се появяват нови щамове, защото еволюцията при вирусите се развива много бързо.
Според Гломб опитът до момента на медицината показва, че единствено масовата ваксинация е в състояние да спре циркулацията на даден патоген. За специалиста не е било изненадващо, че тази зима не е имало грип, защото коронавирусът в момента доминира над всички останали респираторни заболявания.
Експертът коментира пред „NOVA“ и страничните ефекти на ваксините. За нея не е учудващо, че има случаи, в които се предизвикат тромби. Причината е, че самият COVID-19 действа по този начин. А ваксините го имитират, за да се създаде имунитет. Затова понякога и те предизвикват същата реакция на организма.
За Гломб децата са били едни от най-страдащите в тази пандемия, защото са били набедени, че те са основният разпространител на заразата, а това не е така. Експертът е на мнение, че малчуганите не са толкова мощен фактор, колкото се твърди.