По-строги правила за борба с корупцията в ЕС и по света

0
117
Корупция
Снимка: Pixabay

На 3-ти май Европейската комисия /ЕК/ предприе решителни действия за борба с корупцията в Европейския съюз /ЕС/ и по света в изпълнение на ангажимента, поет от председателката Урсула фон дер Лайен в речта ѝ за състоянието на Съюза през 2022 г.

Представените на 3-ти май предложения за борба с корупцията представляват историческа стъпка в борбата с корупцията на национално и на европейско равнище. Комисията ще ускори действията си, като надгради вече съществуващите мерки и увеличи усилията за интегрирането на мерки за предотвратяване на корупцията в структурата на политиките и програмите на ЕС, подкрепяйки активно работата на държавите членки за въвеждане на силни политики и законодателство за борба с корупцията. Чрез годишния си цикъл от доклади относно върховенството на закона Комисията също така следи развитието на мерките за борба с корупцията на национално равнище и набелязва предизвикателствата и въпросите, свързани с препоръките, отправени към държавите членки.

Наборът от мерки включва нови и по-строги правила за криминализиране на корупционните престъпления и за хармонизиране на наказанията в целия ЕС, както и подкрепено от Комисията предложение от върховния представител за създаване на специален режим на санкции по линия на общата външна политика и политика на сигурност /ОВППС/, насочен срещу сериозни корупционни деяния в световен мащаб. С новите мерки се поставя силен акцент върху предотвратяването на корупцията и изграждането на култура на почтеност, в която корупцията не се толерира, и същевременно се укрепват инструментите за правоприлагане.

Основни елементи на предложенията от 3-ти май:

I. Съобщение относно борбата с корупцията

В съвместно съобщение Комисията и върховният представител обединяват текущите усилия и развиват нови насоки и инструменти както на равнището на ЕС, така и на равнището на държавите членки, като същевременно допринасят за изпълнението на ясния ангажимент за борба с корупцията на световно равнище. Мрежата на ЕС за борба с корупцията, обединяваща правоприлагащи органи, публични органи, практикуващи специалисти, гражданското общество и други заинтересовани страни, ще действа като катализатор за предотвратяване на корупцията в целия ЕС и ще разработва най-добрите практики и практически насоки. Една от основните задачи на мрежата ще бъде да подпомага Комисията при очертаването на общи области с висок риск от корупция в целия ЕС. Дейността на мрежата ще допринесе за изготвянето на стратегия на ЕС за борба с корупцията, която ще бъде разработена след консултации с Европейския парламент и Съвета, за да се постигне максимално въздействие и съгласуваност на действията на ЕС.

В рамките на институциите на ЕС е налице нулева толерантност към корупцията. В съобщението се описват подробно правилата относно етиката, почтеността и прозрачността, въведени с цел предотвратяване на корупцията в рамките на институциите на ЕС. Рамката следва да се прилага не само стриктно и последователно, но и непрекъснато да се актуализира.

II. По-строги правила за борба с корупцията

Комисията предлага нова директива относно борбата с корупцията. С предложението се модернизира съществуващата правна рамка на ЕС за борба с корупцията чрез:

а) Предотвратяване на корупцията и изграждане на култура на почтеност

  • Повишаване на осведомеността относно корупцията чрез провеждане на информационни кампании и кампании за повишаване на осведомеността и изследователски и образователни програми за намаляване на рисковете от корупция и корупционните престъпления.
  • Гарантиране, че публичният сектор носи отговорност съобразно с най-високите стандарти чрез налагане на задължение на държавите членки да приемат ефективни разпоредби относно свободния достъп до информация от обществен интерес, разкриването и управлението на конфликти на интереси в публичния сектор, разкриването и проверката на имуществото на държавните служители и регулирането на взаимодействието между частния и публичния сектор.
  • Създаване на специализирани органи за борба с корупцията и осигуряване на подходящи ресурси и обучение за органите, отговарящи за предотвратяването и борбата с корупцията.

б) Един правен акт за всички корупционни престъпления и свързаните с тях санкции

  • Хармонизиране на определенията за корупционни престъпления, за да се обхванат не само подкупите, но и присвояването, търговията с влияние, злоупотребата със служебно положение, както и възпрепятстването на правосъдието и незаконното обогатяване, свързано с корупционни престъпления. Предложението включва в правото на ЕС всички състави на престъпления съгласно Конвенцията на ООН срещу корупцията и разглежда корупцията както в публичния, така и в частния сектор.
  • Повишаване на равнището на наказателните санкции за физически и юридически лица и хармонизиране на утежняващите и смекчаващите вината обстоятелства.

в) Осигуряване на ефективни разследвания и на наказателно преследване на корупцията

  • Способи за разследване: Държавите членки ще трябва да гарантират, че правоприлагащите органи и прокурорите разполагат с подходящи инструменти за разследване с цел борба с корупцията.
  • Имунитет или привилегии по отношение на разследването и наказателното преследване: Държавите членки ще трябва да гарантират, че привилегиите и имунитетът могат да бъдат отнети своевременно в хода на разследвания за корупция по предварително законоустановена ефективна и прозрачна процедура.
  • Въвеждане на минимални правила относно давностния срок, за да се гарантира достатъчно време за подвеждане под съдебна отговорност на извършителите на корупционни престъпления

III. Разширяване на инструментариума от санкции на ОВППС с цел включване на сериозните корупционни деяния

Санкциите на ЕС допринасят за постигането на основни цели на ОВППС, като опазване на мира, укрепване на международната сигурност, консолидиране и подпомагане на демокрацията, международното право и правата на човека. С предложението от 3-ти май от върховния представител, подкрепено от Комисията, ЕС ще може да се бори със сериозните корупционни деяния в световен мащаб, независимо къде бива идентифицирани.  С него ще бъдат допълнени и укрепени вътрешните и външните инструменти на ЕС за борба с корупцията и ще бъде даден израз на решимостта на ЕС да прилага всички инструменти, включително санкциите по линия на ОВППС, за борба с корупцията.

Следващи стъпки

Преди да може да се превърне в законодателен акт на ЕС, предложената директива относно борбата с корупцията ще трябва да бъде договорена и приета от Европейския парламент и Съвета. 

Предложената нова рамка за санкции по линия на ОВППС, насочени срещу корупцията, ще трябва да бъде обсъдена и приета от Съвета.

Контекст

В речта си за състоянието на Съюза от 2022 г. председателката Урсула фон дер Лайен посочи необходимостта от решителни действия за борба с корупцията.

Корупцията нанася големи вреди на обществото, на демокрациите ни, на икономиката и на отделните хора. Тя подкопава институциите, от които зависим, като отслабва доверието в тях, както и способността им да провеждат публични политики и да предоставят качествени обществени услуги. Тя също така създава условия, способстващи за развитие на организирана престъпност и прилагане на враждебна външна намеса. Успешното предотвратяване на корупцията и борбата с нея са от съществено значение както за запазване на ценностите на ЕС и ефективността на политиките на ЕС, така и за утвърждаване на върховенството на закона и доверието в управляващите и публичните институции.

По своята същност корупцията трудно подлежи на количествено определяне, но дори и консервативните оценки сочат, че тя струва на икономиката на ЕС най-малко 120 милиарда евро годишно. Отрицателните последици от корупцията се усещат в световен мащаб, като те подкопават усилията за въвеждане на добро управление и постигане на благоденствие, както и усилията за постигане на целите на ООН за устойчиво развитие.

Световните индекси за корупция отреждат на много държави — членки на ЕС, място сред държавите, считани за най-слабо корумпирани в света. Въпреки това корупцията продължава да бъде основен проблем за гражданите в целия ЕС, като данните на Евробарометър сочат, че през 2022 г. почти седем от всеки десет европейци (68 %) считат, че корупцията е широко разпространена в страната им, а само 31 % са на мнение, че усилията на правителството им за борба с корупцията са ефективни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments