Общинският съвет на Бургас взе решение за увеличаване на такса „смет“ и данък „сгради“ през 2025 година. Промените са продиктувани от финансовите нужди на града, който е изправен пред нарастващи разходи и дефицит в приходите. Решението беше посрещнато с разнопосочни мнения от съветници и граждани. Такса „смет“ за бургазлии ще се увеличи от 1.3 на 2 промила, което означава около 8-9 лева повече годишно за едно домакинство. Весна Балтина, заместник-кмет по екология, обясни, че тази стъпка е наложителна за покриване на разликата между разходите и приходите:
„За 2023 година дефицитът в сметката за битови отпадъци е около 10 милиона лева. Това не се дължи на ниска събираемост, която е около 80-85%, а на нарастващите разходи. Таксата не е коригирана от 2017 г., а през това време разходите само растат.“
Сметосъбирането и почистването на града струват 33 милиона лева годишно, докато приходите от таксата възлизат само на 23 милиона. От администрацията подчертаха, че новите ставки са социално балансирани. Например, за апартамент от 65 кв.м. в квартал „Меден рудник“ таксата ще нарасне от 38 на 48 лева годишно, а в „Изгрев“ – от 44 на 55 лева.
Другата голяма промяна за 2025 година е увеличението на данък „сгради“. Заместник-кметът по финанси Станимир Апостолов обясни, че това е неизбежно:
„Данъчната оценка на имотите в Бургас не е завишавана от 2019 година. Средната пазарна цена на имотите е с 125% по-висока от данъчната оценка. Това означава, че гражданите плащат значително по-ниски данъци спрямо реалната стойност на имотите си.“
Апостолов даде пример с апартамент в квартал „Славейков“, чиято данъчна оценка е по-ниска от цената на едно паркомясто в „Лазур“. За апартаменти от 65 кв.м. в „Меден рудник“ данъкът ще се увеличи от 38 на 48 лева, а в „Изгрев“ – от 44 на 55 лева. При основно жилище обаче данъкът ще бъде намален с 50%.
Туристическият данък също ще бъде увеличен с около 35%. Манол Тодоров, заместник-кмет по туризъм и спорт, обясни, че тези приходи ще се инвестират в развитието на града:
„В Бургас туризмът се развива изключително добре. Сравнено с миналата година, ръстът е между 10-15%. Приходите надхвърлиха нивата от 2019 година. С новите средства ще продължим да инвестираме в инфраструктура, спорт и атракции.“
В последните години над 1 милион лева са инвестирани в спорта, а туризмът бележи значителен напредък.
Решението за увеличението предизвика разногласия сред общинските съветници. Представителите на ПП-ДБ и СЕК изразиха опасения, че повишените ставки няма да доведат до подобряване на услугите. Михаил Хаджиянев, председател на Общинския съвет, защити докладните, заявявайки:
„Създават се нови комплекси и инфраструктура, които изискват поддръжка. Увеличението е минимално – по-малко от стойността на една кутия цигари месечно.“
Увеличението на такса „смет“ и данък „сгради“ в Бургас за 2025 година е част от усилията за подобряване на градската среда. Въпреки дебатите и критиките, администрацията е убедена, че промените са необходими за развитието на града.
ОбС-Бургас прие план-сметката за чистота! Бурни дебати и разделение на мненията