По-високи пенсионни вноски: Път към стабилна пенсионна система или тежест за бизнеса?

Синдикатите изразиха тревога относно бъдещето на пенсионната система

1
16
Работа
Работа. Снимка: Freepik.com

Проектобюджетът на държавата за следващата година ще бъде официално представен след предстоящите избори, за да се избегне използването му за предизборни спекулации, заяви премиерът. Служебното правителство подготвя бюджет с дефицит под 3%, който е от ключово значение за изпълнението на изискванията за присъединяване на България към Еврозоната.

Синдикатите предупреждават за опасностите пред Държавното обществено осигуряване

Докато правителството подготвя бюджета, синдикатите изразиха тревога относно бъдещето на пенсионната система. Те предупредиха, че ако не започне плавно увеличение на пенсионната вноска, дефицитът в бюджета на Държавното обществено осигуряване /ДОО/ може да надхвърли 15 милиарда лева през следващата година.

От страна на бизнеса обаче не се счита, че повишаването на вноската е правилното решение за дългосрочно справяне с проблема. Социалният министър заяви, че пенсионната реформа не е в компетенцията на служебното правителство и добави, че промените в пенсионната система изискват внимателен подход.

Финансирането на пенсиите е все по-зависимо от държавния бюджет

През настоящата година над 11 милиарда лева от парите за пенсии идват не от осигурителни вноски, а от държавния бюджет. В специален доклад на НОИ от миналия месец се подчертава, че ако не се вземат спешни мерки, пенсионната система ще става все по-зависима от държавния бюджет. Експертите предлагат две възможни решения — нова формула за осъвременяване на пенсиите или плавно увеличение на пенсионните вноски.

Според служебен министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов, темата за пенсионната система изисква задълбочена обществена дискусия. „

„Не лесно решение. Последната реформа в пенсионната система беше направена през 2015 година. Такива реформи не се правят всяка година“.

Синдикатите и бизнесът не постигат консенсус по въпроса за вноските

КНСБ настоява още догодина да започне постепенно увеличаване на пенсионната вноска, като предложението им е за по 1% пункт на всеки две години до 2045 г. Те подчертават, че бюджетът все по-трудно ще може да покрива нарастващата „дупка“ в разходите на ДОО.

От страна на работодателите, обаче, мнението е различно. Според тях, увеличаването на вноските няма да реши проблема в дългосрочен план. Те предупреждават, че икономическият растеж няма да може да подкрепя значителния трансфер от държавния бюджет към НОИ, а вдигането на вноските би могло да стимулира сивата икономика или да ускори миграцията.

Ситуацията остава подложена на дебати, като решение все още не е постигнато, но е ясно, че бъдещето на пенсионната система в България изисква стратегически промени и дългосрочна визия.

Борбата за наследството на Нотариуса: Заплахи, интриги и финансови схеми

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] По-високи пенсионни вноски: Път към стабилна пенсионна… […]