Подкрепените от САЩ „Сирийски демократични сили“ (SDF) твърдят, че петгодишният „халифат“ на „Ислямска държава“ е приключил, след като екстремистите били победени в Сирия, съобщи „БиБиСи“.
Бойци на „Сирийски демократични сили“ са вдигнали флагове за победа в Багуз – последната крепост на джихадистката група. По време на своя апогей „Ислямска държава“ контролираше 88 000 кв. км. земя, простираща се през Сирия и Ирак.
#ISIS flag pulled down by #YPJ fighters in #Baghouz#Syria pic.twitter.com/anez6nHZr4
— NadieHarbieh (@HarbiehNadie) March 22, 2019
Въпреки че групировката изгуби последната територия, над която имаше власт, тя все още се разглежда като глобална заплаха за сигурността. „Ислямска държава“ запазва присъствието си в региона и има влияние в няколко други страни като Нигерия, Йемен, Афганистан и Филипините.
Как се разви последната битка?
Воденият от кюрдите съюз „Сирийски демократични сили“ започна окончателното си нападение срещу „Ислямска държава“ в началото на март, а останалите бунтовници се криеха в село Багуз в източната част на Сирия. Алиансът бе принуден да забави офанзивата си, след като стана ясно, че там има и голям брой цивилни, подслоняващи се в сгради, палатки и тунели.
Propaganda footage of #ISIS shows they continue fighting against #SDF forces in #Baghouz pic.twitter.com/i7sVkIqxgG
— NadieHarbieh (@HarbiehNadie) March 22, 2019
Хиляди жени и деца, сред тях и чужденци, избягаха от бойните действия и достигнаха до лагерите за разселени лица, ръководени от „Сирийските демократични сили“.
Много бойци от „Ислямска държава“ също избягаха от Багуз, но онези, които останаха, оказаха ожесточена съпротива чрез атентатори-самоубийци и коли с бомби.
„Сирийските демократични сили“ обявяват пълна елиминация на така наречения „халифат“ и 100% териториално поражение на ИДИЛ („Ислямска държава“)“, коментира Мустафа Бали, ръководител на медийния офис на съюза.
„В този уникален ден почитаме хилядите мъченици, чиито усилия направиха възможна победата“, добавя той.
Американският президент Доналд Тръмп обяви, победата над „Ислямска държава“ в края на миналата година, обявявайки плановете си за изтегляне на американските войски – ход, който обезпокои съюзниците им и даде повод за оставки на висши служители. Още тогава от Белия дом заявиха, че някои американски сили ще останат в региона.
‘We finished #ISIS‘ – #SDF declares victory over IS in #Syria pic.twitter.com/rLnHVxXNXM
— Ruptly (@Ruptly) March 23, 2019
Защо все още има притеснения?
„Ислямска държава“ „се роди“ от Ал-Кайда след инвазията на Ирак през 2003 г., водена от САЩ. Бойците й се присъединиха към бунта срещу сирийския президент Башар ал-Асад през 2011 година. До 2014 г. ИДИЛ завладя земите в двете страни и обяви „халифат“.
„Ислямска държава“ наложи законите си на почти 8 млн. души и генерира милиарди долари от петрол, изнудвания, грабежи, отвличания, а територията, на която се беше настанила, използваше да подготвя терористични атаки в чужбина.
Падането на Багуз е важен момент в операцията срещу „Ислямска държава“. Иракското правителство обяви победа срещу бойците й през 2017 г.
Но групата далеч не е победена. Американските власти смятат, че „Ислямска държава“ може да има между 15 000 до 20 000 въоръжени привърженици, които са активни в региона, както и много „спящи клетки“.
След поражението си в Багуз, „Ислямска държава“ пусна дързък аудиозапис, най-вероятно направен от говорителя на групировката Абу Хасан ал-Мухаджир, твърдейки, че „халифатът“ не е приключил.