Почина простреляната жена по време на протестите срещу преврата в Мианмар

0
144
Протест.
Снимка: Пиксабей

20-годишна жена стана първият протестиращ, който почина по време на демонстрациите срещу преврата в Мианмар, след като беше простреляна в главата, съобщава “BBC”Миа Туе Туе Ханк беше ранена миналата седмица, когато полицията се опита да разпръсне протестиращите с помощта на водни оръдия, гумени куршуми и обкръжаване на тълпата. Раната ѝ съвпада с рана от истински боеприпаси, съобщиха от правозащитни организации.

Мианмар е се напълни от протестиращи след преврата, който свали избраното правителство от Аунг Сан Су Чжи. Болницата в столицата Найпидо потвърди смъртта ѝ в 11:00 часа местно време (04:30 GMT). В неделя ще бъде отслужена панихида, обяви семейството на жената. Пред агенция Франс Прес лекар каза:

“Ще търсим справедливост и ще продължим напред.”

Той добави, че служителите са били подложени на огромен натиск, откакто е била откарана в отделението им за интензивно лечение. Властите заявиха, че ще разследват случая.

Миа Туе Туе Ханк, която навърши 20 години, след като беше застреляна, беше на животоподдържане, откакто беше откарана в болница на 9 февруари. Тя участваше в протест в югоизточната азиатска държава, която видя, че полицията използва водни оръдия срещу протестиращи, които отказаха да се оттеглят.

Според Бирми Бирми, която е разговаряла с неназован медицински служител, малко след като младата жена е получила травма на главата, е била доведена в болницата.

Семейството на Миа Туе Туе Ханк са привърженици на Националната лига за демокрация (NLD) с ръководител Су Чжи. Нейният брат каза, че е гласувала за първи път на общите избори през ноември миналата година, които NLD спечели убедително. Скоро след обявяването на смъртта на жената в петък сестра ѝ Миа Та Тоу Нуе каза пред репортери:

“Искам да насърча всички граждани да се присъединят към протестите, докато успеем да се отървем от тази система.”

Защо хората протестират в Мианмар?

Мианмар е в едногодишно извънредно положение, след като военните превзеха властта. Те твърдят, че резултатите от изборите през ноември са били измамни, но не са представили никакви доказателства за това.

Властта е предадена на главнокомандващия Мин Аунг Хлайнг. Су Чжи е под домашен арест по обвинение в притежание на незаконни уоки-токи и нарушаване на Закона за природни бедствия в страната. Протестиращите призовават за нейното освобождаване, заедно с освобождаването на други членове на NLD. Понастоящем в страната се наблюдават едни от най-големите демонстрации след така наречената Шафранова революция през 2007 г., когато хиляди монаси в страната се надигнаха срещу военния режим. Тогава имаше сблъсъци между служители по сигурността и протестиращи, а военните също блокираха интернет в опит да потушат общественото недоволство.

Конфликтът в Мианмар

  • Мианмар, известен също като Бирма, дълго време се смяташе за държава пария, докато беше под управлението на потискаща военна хунта от 1962 до 2011 г.
  • През 2010 г. започна постепенна либерализация, която доведе до свободни избори през 2015 г. и създаването на правителство, водено от ветеранския лидер на опозицията Аун Сан Су Чжи през следващата година
  • През 2017 г. армията на Мианмар реагира на атаките срещу полицията от бойците рохинга със смъртоносна репресия, отвеждайки повече от половин милион мюсюлмани рохинджа през границата в Бангладеш в това, което ООН по-късно нарече “пример за етническо прочистване”
  • Аун Сан Су Чжи и нейното правителство бяха свалени от власт след военен преврат на 1 февруари

Какво е най-новото от мястото?

Хиляди хора се събраха в най-големия град Янгон в петък за по-нататъшни демонстрации. Мнозина носеха униформи, за да демонстрират, че бойкотират работата. Те скандираха:

“Не ходете в офиса!”

“Стачка! Стачка!”

Масовият протест бележи две поредни седмици на безредици в страната, но полицията усили усилията си да блокира демонстрациите. Служителите затвориха главния протестен сайт на Янгон в петък и поставиха барикади на кръстовище, където предишния ден се проведе голям протест. Стотици хора обаче така или иначе се събраха на барикадите, каза пред Ройтерс свидетел. На други места видеокадрите, публикувани в социалните мрежи, показват сблъсъци между полиция и протестиращи в Мииткина в северната част на Качин.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments