Почистиха плаващото сметище в река Искър край ВЕЦ „Своге“, но докога?

2
456
Замърсяване край Своге
Замърсяване край Своге. Снимка: Грийнпийс България, Facebook

Разчистени са боклуците, които се бяха събрали в река Искър край ВЕЦ „Своге“ в резултат на проливните дъждове в средата на януари. От водата бяха извадени 560 тона битов отпадък и 160 кубика дървета. Реката обаче продължава да носи боклуци.

Солидните 220 милиона лева бяха отпуснати за почистването. Тази сутрин областният управител на София Илиян Тодоров обяви, че са останали 35 000 лева, които ще бъдат върнати. Кметът на Своге Илия Богданов коментира пред „bTV“, че може би трябвало да се направят преградни съоръжения по течението на реката, които да улавят боклука. Местните пък смятат, че това е временно решение и че проблемът остава.

Не е установено кой е отговорен за замърсяването. Наводненията в страната в средата на януари изкараха на показ големия проблем със затлачването на реките, който може да доведе и до тежки последствия. Припомняме, че преди години това доведе до трагедията в квартал „Аспарухово“ във Варна, където при наводнения загинаха 13 души.

Все още не е приключила проверката, възложена за замърсяването на река Искър. Същевременно от „ФрогНюз“ са изпратили въпроси по Закона за достъп до обществената информация за направени през 2020 година проверки за подобни замърсявания и съответните констатации. Все още не са получени отговори от прокуратурата.

Екоминистърът Емил Димитров възложи и на местната екоинспекция да провери за това как се осъществяват дейностите по управление на отпадъците по поречието на река Искър. Вчера премиерът нареди на Ревизоро да направи справка за всички нерегламентирани сметища у нас. Той обяви, че трябва „да заделим средства, да пратим да ги изчистят един път завинаги и после вече контролът да бъде жесток“. Министър-председателят поиска и изхвърлянето на боклуци на нерегламентираните места да се разследва като престъпление.

В момента, в който в общественото пространство се отвори темата за замърсяването на река Искър, Димитър Куманов от риболовен клуб „Балканка“ коментира за „bTV“, проблемът не е само в тази река, а голям замърсител са строителни фирми. Контролът по случаите все стигал до задънени улици поради близостта на фирмите до властта.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Анжелина
Анжелина
3 години по-рано

А тия 220 милиона, откъде ги взехте?

КОТКАТА
КОТКАТА
3 години по-рано

Илия Богданов е ЗАМЕСТНИК кмет! Какви глупости пишете, бе?!?!!