На 14 и 15 октомври деветокласниците ще бъдат част от специално измерване на уменията по природни науки, което ще се проведе на електронни устройства. Тестовете ще включват задачи по важни теми като енергия, зелена енергия, парников ефект, озонова дупка и рециклиране, като така учениците ще бъдат подготвени за бъдещото международно изследване PISA 2025.
Тестовете няма да бъдат част от външното оценяване, което гарантира, че няма да предизвикат стрес у учениците. Резултатите ще могат да бъдат вписвани като текуща оценка от входното ниво, но само при желание от страна на ученика и по преценка на учителя. Това ще даде на учителите допълнителна гъвкавост в оценяването на знанията на учениците.
Подготовка за международно изследване PISA 2025
Тестовете са също така насочени към апробирането на различни платформи, които в бъдеще биха могли да подпомогнат обучението и провеждането на различни видове изпити. С фокус върху ключови теми като зелена енергия и парников ефект, учениците ще се доближат до формата и типа задачи, които ще срещнат по време на PISA 2025, осигурявайки им необходимата подготовка за успешното представяне на това важно международно изследване.
Без стрес, но с ясни цели
Основната цел на тестовете е да подкрепят учителите в задаването и оценяването на задачи в областта на природните науки. В същото време, учениците ще бъдат запознати с електронните платформи, които могат да бъдат използвани в бъдеще за обучение и провеждане на изпити. Този иновативен подход ще направи обучението по природни науки по-достъпно и интересно, без да натоварва учениците.
Българската история с Румен Петков: Пресиян II – от ослепен княз до заговорник