Академик Николай Денков, представител на партия „Продължаваме промяната“ /ПП/, направи значимо обръщение към изселническите организации на българските турци по време на националната конференция на Конфедерацията на балканските румелийски турци /BRTK/ в Бурса. В своето слово Денков акцентира върху необходимостта от многопартийно представителство на българските турци, което би предотвратило монополизацията и зависимостта от един политически субект.
Многопартийно представителство за по-добро бъдеще
„Политическото представителство на българските турци не трябва да се затваря в една партия – защото монополизирането води до тежко изкривяване на отношенията между обикновените хора и партийното ръководство“, заяви акад. Денков. Според него, ако различните партии се конкурират за доверието на българските турци, ръководствата им ще бъдат принудени да се съобразяват с интересите на хората.
Подкрепа за по-бедните региони
Денков подчерта, че българските правителства трябва с висок приоритет да подкрепят хората с ниски доходи и по-изостаналите региони, без тази подкрепа да се свързва директно с етническите особености на населението. „През последните три години ние повишихме рязко минималната работна заплата и пенсиите, а през 2024 година въведохме нова национална програма за инфраструктурни инвестиции, която дава много повече средства за по-бедните региони в страната“, поясни Денков.
Развитие на бизнес отношенията между България и Турция
Акад. Денков обърна внимание и на развитието на бизнес отношенията между България и Турция, предвид членството на България в Европейския съюз и геостратегическото значение на Турция. Той отбеляза, че програмата за национално съфинансиране в подкрепа на мащабни инвестиции е от огромна полза за регионите със смесено население, като създава нови работни места и осигурява по-високи доходи.
Приоритетни въпроси за съвместна работа
По време на срещите с организациите „Балгьоч“ и „Бултюрк“ Денков и Кирил Петков обсъдиха няколко приоритетни въпроса:
– Преговори за допълване на Споразумението за социално осигуряване от 2008 г. – Признаване на трудовия стаж на изселените български турци.
– Признаване на българските дипломи за регулирани професии в Турция.
– Премахване на административни процедури, изискващи използването на сменените имена по време на възродителния процес.
– Опростяване на процедурите за регистрация на граждански брак и издаване на ЕГН на деца, родени в чужбина.
– Ускоряване на процедурите за издаване на визи тип Д и възстановяване на българско гражданство.
– Подобряване и ускоряване на консулските услуги.
Акад. Денков завърши с ангажимент за продължаваща работа за приобщаваща, обединяваща и успешна демокрация, която да служи за пример в целия регион. „Ние ще продължим да работим за една приобщаваща, обединяваща и успешна демокрация за пример в целия регион“, заключи той.