Управляващият орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 /ПМДРА/ обяви началото на прием на проекти по мярка „Окончателно преустановяване на риболовните дейности“, съобщиха от Министерство на земеделието и храните /МЗХ/. С бюджет от 6,9 млн. лева, от които 4,8 млн. лева са осигурени от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, а 2,1 млн. лева представляват национално съфинансиране, процедурата предлага 100% безвъзмездна финансова помощ под формата на компенсации.
Целта на тази инициатива е да се постигне балансиран и устойчив риболовен флот, който опазва рибните ресурси и биоразнообразието в Черно море. Скрапирането на риболовни кораби, които попадат в небалансирани сегменти на флота, е ключов инструмент за постигане на този баланс.
Условия за кандидатстване
Процедурата е отворена за корабособственици, чиито плавателни съдове се намират в небалансирани сегменти на флота с наличие на излишък на капацитет, съгласно Годишния доклад на България за усилията през 2023 г. за постигане на устойчив баланс между риболовния капацитет и риболовните възможности. Един от основните критерии за допустимост е корабът да е извършвал риболовна дейност в морето поне 90 дни на година през последните две календарни години преди подаването на формуляра за кандидатстване, като възрастта на кораба трябва да бъде не по-малка от 10 години.
Корабособствениците, които вече са получили компенсации за справяне с последиците от кризата COVID-19 или войната на Русия в Украйна, също могат да кандидатстват, при спазване на всички условия за допустимост.
Тази нова процедура предлага значителна подкрепа за риболовния сектор, като насърчава устойчивото използване на морските ресурси и запазването на екосистемите. Собствениците на риболовни кораби, които отговарят на условията, имат уникална възможност да получат финансиране за скрапиране на своите плавателни съдове и да допринесат за опазването на биоразнообразието в Черно море.
Напрежение в „Морска администрация“-Варна: Обвинения за тормоз и нарушения