Показа ли ген. Мутафчийски „истинското си лице“ в интервюто си с Бенатова?

0
446

Интервю на ген. Мутафчийски с журналистката на „ТВ1“ Миролюба Бенатова предизвика дебати в социалните медии. В разговор, продължил близо час и половина, двамата обсъдиха доколко системата се е справила с това да контролира COVID-19 пандемията и какви са настоящите мерки за приемане на пациенти за планирани операции.

Интервюто, приключило преждевременно по желание на ръководителя на Националния оперативен щаб, предизвика разделение у гражданите. Някои бяха възмутени от изказа му, заявявайки, че е показал „истинското си лице“. Постави се под съмнение дали генералът ще бъде подведен под отговорност за финалните си думи, че „очаква да измрат много хора“, сметнати за внасящи паника относно COVID-19. Други смятаха, че генералът е бил предизвикан многократно от журналистката и реакцията му е разбираема.

В интервюто ген. Мутафчийски застава зад позицията си, че може да е имало пропуски в отделни звена, но това не значи, че системата не е работела. Той настоява, че няма какво да критикува на действията на колегите си в такава стресова ситуация.

Бенатова пита защо се е допуснало завръщането в социални домове на хора, прекарали известно време в лечебно заведение със заболели от COVID-19. В отговор Мутафчийски я пита какво е нейното предложение – „Да отидат някъде на палатков лагер? За колко време?“. Добавя, че вече почти всички обитаващи и работещи в такива социални домове са били тествани.

Мутафчийски твърдо заявява, че не е липсвал синхрон в действията на различните звена, контролиращи разпространението на вируса. Вместо това изказва възхищението си, че при над 2000 заразени все още може да се следи мрежата, по която се разнася заболяването. Благодари за това на навременно предприетите държавни мерки да се мобилизира страната и на 99% от българите.

Напомня, че материалната база и ограниченият брой медицински работници в България не са позволили да се следва немския по-лек модел за справяне с епидемията. Масовите тествания, макар желателни, не са били възможни, поради ограничения капацитет на такива в страната. В същото време правенето на бързи тестове вече не се смята за надеждно в никоя страна и съответно не се препоръчва.

Относно определянето на пика на заболеваемост, оповестен седмица след Великден, Мутафчийски изброява многото фактори, по които той е бил изчислен. Заявява съмнението си, че сме в процес на катеренето“ на нов такъв.

Генералът обясни процедурата за приемане на пациенти за планирани операции във ВМА, без да се ангажира, че това е моделът, който всички лечебни заведения трябва да спазват. Това се случвало вече повече от 10 дни, след наредбата на министъра на здравеопазването за възстановяването им, чрез интервюта. От думите на пациентите се преценяло дали да им бъде направен PCR тест преди допускането им за операция. На твърдението, че с такава практика злоупотребяват други лечебни заведения, налагащи на пациентите сами да заплатят за такива тестове, Мутафчийски напомня, че решението принадлежи на директорите на болниците.

Интервюто приключва, когато Бенатова пита генерала за препоръки как да се случват приемите за планирани операции и очакванията му за бъдещето. В цялото интервю, публикувано от „ТВ1“, се вижда (на 1:23:26) когато Мутафчийски връща микрофона си на журналистката.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments