Премиерът Джъстин Трюдо току-що се разгорещи след изненадващото поражение на кандидата на неговата партия на специални избори за място, което дълго време се смяташе за сигурно, пише „Politico“. Смайващата загуба, която идва на фона на кризата с достъпността на цените в Канада и нарастващото желание за политическа промяна, само ще засили натиска върху Трюдо да подаде оставка за доброто на партията си.
Либералите понесоха сериозен удар по консерваторите в еднократната надпревара, като загубиха мястото в градската крепост в Торонто – Сейнт Пол, което държаха от 1993 г. насам.
Агонията на Трюдо го поставя в компанията на дълъг списък от потъващи действащи правителства по света, които напуснаха глобалната пандемия с единия крак в политическия гроб – от британския премиер тори Риши Сунак, който е на път да бъде заличен следващата седмица, до борещия се за оцеляване френски премиер Еманюел Макрон и президента Джо Байдън, който влиза в тежка битка с Доналд Тръмп. Разликата: Трюдо все още има на разположение следващата година, за да се опита да направи „Аве Мария“ – въпреки че нищо от това, което е опитал досега, не е проработило.
Надпреварата в понеделник, която се възприемаше като тест за лидерството на Трюдо, се проточи до вторник сутринта и се реши с малка разлика. Гласоподавателите отхвърлиха кандидата на либералите Лесли Чърч, бивш началник на кабинета на финансовия министър на Трюдо Кристия Фрийланд, и вкараха в парламента кандидата на консерваторите Дон Стюарт. Богатият район, за който партията се държеше дори по време на най-ниските си нива при консервативните правителства, е част от това, което канадската политическа класа обикновено нарича „крепост Торонто“ – сигурни градски места за либералите, където консерваторите обикновено трудно пробиват.
Имаше ранни признаци за проблеми в надпреварата с необичайното присъствие на либерални звезди на всяка крачка. Непрекъснат поток от високопоставени членове на кабинета и дори самият министър-председател пътуваха до района през последните седмици, за да работят по телефоните и да се застъпят за Чърч.
Специалните избори се провеждат на мястото на бившия министър от кабинета на либералите и избрана за член на парламента Каролин Бенет, която е на този пост от 1997 г. и наскоро освободи мястото, за да стане посланик в Дания. Трюдо е министър-председател от почти десет години, но последната година беше особено трудна. Партията му изостава значително от опозиционните консерватори, а социологическите проучвания сочат, че повечето канадци желаят той просто да се оттегли. От месеци неговата формация разговаря за това дали срокът му на годност е изтекъл и дали трябва да бъде сменен. Тези разговори бяха публично приглушени и се водеха предимно зад кулисите – но този нов обрат се очаква да принуди разговора да излезе наяве.
Бившият ръководител на предизборната кампания на консерваторите Фред ДеЛори заяви в понеделник вечерта в ефира на канадската обществена телевизия, че тази самотна надпревара може да се окаже „последното изпитание на Трюдо“, тъй като загубата означава, че либералните депутати, „които всички знаят, че след една година работата им е под въпрос, ще започнат да се изказват не само вътрешно, но и външно“. Няколко либерали обаче се включиха в телевизионния ефир преди обявяването на резултатите, за да предупредят да не се чете твърде много само в една загуба извън нормалния изборен цикъл. Ето какво коментира Стиви О’Брайън, старши съветник в McMillan Vantage:
„Ако имате [самотна надпревара] през лятото, по време на мач на „Ойлърс“, по време на всичко останало, което се случва, винаги има елемент на непредсказуемост, когато гледате на избирателната активност, когато гледате на способността да накарате хората да отидат до урните.“
Либералите също така изтъкнаха, че Трюдо е дал всички признаци, че планира да остане начело на страната. Публикуваното в понеделник проучване на Angus Reid попита канадците за потенциалните заместници на Трюдо и установи, че нито един от вариантите не би направил много, за да „наклони широката избирателна общественост към либералите“ в краткосрочен план. Фирмата за социологически проучвания също така установи, че канадците са най-загрижени от липсата на напредък на либералното правителство по ключови въпроси, като високите разходи за живот и жилищата.
В телевизионно интервю за предаването „Власт и политика“ по Си Би Ес миналата седмица водещият Дейвид Кокрън настояваше дали Трюдо приема, че той е основната причина партията му да изпитва толкова сериозни затруднения. Трюдо отхвърли предположението и отговори, че канадците са гневни по същите причини, по които са гневни и навсякъде другаде по света. Тогава той подчерта:
„Говорих за това с други лидери в Г-7 и в Швейцария на мирната конференция за Украйна. Навсякъде хората се борят с високата инфлация, проблемите с разходите за живот, лихвените проценти, жилищните предизвикателства, предизвикателствата, свързани с грижите за децата – всички тези неща.“
Канадският лидер даде да се разбере:
„Ние се справяме по-добре от много държави. Това не е от значение за някой, който не може да си плати за храна, но хората навсякъде са изправени пред определено разочарование.“
Либералите вътрешно се стремят да наваксат пет пункта до края на лятото. Ако тази цел се провали, точката на кипене за Трюдо ще прегрее, особено ако иска да си вземе малка почивка в момент, когато вариантите му не са много.
Общоприетото мнение в Отава е, че Трюдо ще трябва да напусне това лято, за да се даде разумно време на партията да избере наследник, преди канадците да се отправят към избирателните секции. Според канадското законодателство следващите избори трябва да се проведат до есента на 2025 г., но министър-председателят или мнозинството от партиите в парламента могат да решат да ги проведат и по-рано.
Либералите се надяват, че разходите за живот ще започнат да се подобряват до момента, в който канадците отидат до урните.
Десетки неохраняеми плажовете в областите Варна и Добрич. Ще се намерят ли спасители?