Президентът на Полша Анджей Дуда заяви по-рано днес, че ще подпише спорен законопроект за създаване на комисия за разследване на руското влияние върху полската политика, който може да забрани на определени хора да заемат публични длъжности в продължение на десетилетие. Дуда и управляващата партия „Право и справедливост“ (ПиС) твърдят, че това е опит да се изкоренят агентите на Кремъл в Полша, но опозицията обяви, че комисията има за цел да оказва натиск върху политическите опоненти, особено върху Доналд Туск, бивш министър-председател и председател на Европейския съвет, който е начело на опозиционната партия „Гражданска платформа“.
Решението на държавния глава вероятно ще обтегне допълнително и без това влошените отношения между Варшава и Брюксел, тъй като преди време Европейската комисия замрази милиарди от средствата на ЕС, които бяха предвидени за възстановяване на страната от пандемията, поради опасения, че полското правителство отстъпва от демократичните принципи на блока.
Противоречивият законопроект беше одобрен от полския парламент в края на миналата седмица след разгорещени дебати, а решението на Дуда да го подпише бързо и да го приведе в действие попари надеждите, че той би могъл да се откаже от тази мярка. Лидерът заяви, че ще изпрати законопроекта за допълнително разглеждане и от Конституционния съд – висша съдебна инстанция, доминирана от лоялни на управляващата партия членове, като това няма да попречи на комисията да започне работа.
Гняв от страна на опозицията
Опозицията разкритикува идеята за създаване на такава комисия, като я определи като политическо оръжие, целящо да сплаши опонентите на партията „Право и справедливост“ преди изборите, които тя може да не спечели.
„Днес президентът Анджей Дуда сериозно отслаби страната ни, както вътрешно, така и външно. Той реши да започне гражданска война в Полша,“, заяви Шимон Холовня, който е начело на опозиционната партия „Полша 2050“.
Борис Будка, един от лидерите на партията „Гражданска платформа“, предупреди, че всеки, който се присъедини към комисията, трябва да бъде подведен под отговорност. Той допълни още: „Тази комисия не трябва да обяснява нищо, да решава нищо, да съди нищо, тя трябва да бъде само оръжие срещу опозицията.“.
Междувременно опозиционната партия „Левите“ призова Дуда да бъде изправен пред Държавния трибунал – орган, който е натоварен с отговорността да съди политиците.
Деветчленната комисия ще бъде избрана от парламента, в който „Право и справедливост“ има малко мнозинство. Представители на няколко опозиционни партии се заканиха, че ще бойкотират процедурата. Комисията ще има задачата да проучи задълбочено действията, които са били предприети „под руско влияние“ в периода 2007-2022 г. – период, който обхваща правителствата на партията „Гражданска платформа“, ръководена от Туск, както и сегашната администрация на „Право и справедливост“.
Критиците твърдят, че комисията нарушава конституцията, тъй като нейното функциониране не е точно определено, решенията ѝ са окончателни, а членовете ѝ са защитени от всякаква наказателна отговорност. Всички разузнавателни служби, полиция, прокуратура и други официални органи на страната са задължени да й сътрудничат, като на този етап няма определена процедура за определяне на лицата, които тя ще разследва. Тя ще има право да решава дали да забрани на определени хора да работят за срок от 10 години на длъжности, свързани с изразходване на публични средства, което ще им попречи да се кандидатират за публични длъжности.