Politico: Съжаляваме, Русия, Балтийско море сега е езерото на НАТО

0
56
Шефът на НАТО Йенс Столтенберг
Снимка: NATO

Възраждащият се алианс НАТО е на път да затегне хватката си над Балтийско море, усложнявайки жизненоважен транзитен маршрут за флота на Владимир Путин в задния двор на Русия, пише Politico.

Тази седмица срещата на върха на алианса във Вилнюс беше първата за Финландия като член на НАТО. В навечерието на срещата на върха Турция се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за присъединяване – проправяйки пътя за стратегическа промяна в регион, който Москва някога доминираше. Улрике Франке, старши сътрудник в Европейския съвет за международни отношения, направи следния коментар:

„Швеция и Финландия правят НАТО много по-кохерентен географски. Балтийско море се превръща в езеро на НАТО, което като цяло е полезно, също и поради повишеното значение на Арктика.“

НАТО непрекъснато увеличава контрола си над Балтийско море – решаваща морска врата за руския флот, който има бази близо до Санкт Петербург и в силно милитаризирания ексклав Калининград. По време на Студената война само Дания и Германия в най-западния край на Балтийско море бяха в алианса. Присъединяването на Полша към НАТО през 1999 г. и трите балтийски републики през 2004 г. поставиха по-голямата част от южния бряг на морето под контрола на алианса.

Финландия и Швеция в НАТО ще затворят менгемето на морето от север, оставяйки Русия с ограничен достъп. И двете страни се отказаха от дългогодишния си неутралитет – в случая на Швеция, датиращ от векове – и миналия май кандидатстваха за присъединяване към алианса след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Това означава значително разширяване на границата на НАТО с Русия, укрепване на отбраната в Северна Европа и правене на възпирането на алианса по-надеждно.

„Балтийските държави се притесняваха, че са малко изолирани“, смята Камил Гранд, бивш помощник-генерален секретар на НАТО. Той допълни:

„Човек може да си представи, че Швеция и Финландия не биха ги разочаровали, но достъпът до пристанища и летища не беше 100 % гарантиран.“

Присъединяването на Швеция и Финландия също означава разширяване на присъствието на алианса в Арктика, регион, който става все по-стратегически както за Русия, така и за Китай.

Москва не е доволна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви:

„Изключително важно е да осъзнаем при сегашните условия, че руската военна инфраструктура никога не се е измествала към Западна Европа, тя винаги се е движела в обратната посока. Със сигурност е жалко, че европейците не успяват да осъзнаят тази грешка.“

„Присъединяването на Швеция към алианса определено би било негативно“, добави той.

Твърда сила

На пресконференция генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви:

„Във вторник съюзниците от НАТО се съгласиха да приложат обновени планове за регионална отбрана. Присъствието на Швеция и Финландия като членове ще бъде напълно отразено в плановете, ученията и целите на алианса.“

Двете северни страни ще помогнат да се направи „магическото обещание“ на член 5 по-ефективно, според Кристин Берзина, управляващ директор на Geostrategy North на Германския фонд Маршал. Съгласно член 5 — крайъгълен камък на НАТО — въоръжено нападение срещу един или повече членове се счита за нападение срещу всички.

Добавянето на добре оборудваните шведски и финландски военни ще направи много по-трудно за Русия да организира атаки в региона. Берзина изтъкна:

„Трябва да имате достатъчно място, така че в случай на Крим или украински сценарий да има действителна способност за защита на територия. С Финландия и Швеция и шведския балтийски остров Готланд толкова близо до Калининград, в случай на много малко вероятна, но възможна агресия от Русия, Русия не може да използва морето за свое стратегическо предимство, както би могла в момента.“

На място това означава повече обмен на информация, повече съвместни учения и планиране и повече военна интеграция.

Например финландски изтребител, летящ близо до руската граница, може да събира данни и да комуникира с норвежците, които след това могат да поискат повече информация или да поискат самолетът да лети другаде, потвърди Чарли Салониус-Пастернак, водещ изследовател във Финландския институт по Международни афери. По сподели:

„Преди членството в НАТО можехте да го направите технически, но политически не можехте да планирате това.“

Войници, подводници, 5G

Докато се възползват от защитата на НАТО, Стокхолм и Хелзинки също ще донесат активи по отношение на противовъздушната отбрана, сухопътните сили и военноморските способности.

„Двете страни вече са оперативно съвместими с НАТО, оперират със стандартни за НАТО оръжейни системи и участваха в учения на НАТО, което е една от причините, поради които успяха да влязат толкова бързо“, каза Гранд, добавяйки, че Хелзинки и Стокхолм са спечелили Не бъдете „безплатни ездачи“ в алианса.

За разлика от повечето европейски страни, Финландия не спря да харчи пари за военни след края на Студената война.

Според финландските медии Хелзинки има един от най-големите артилерийски арсенали и сухопътни сили в Европа – класиран пред тежки страни като Франция, Германия и Обединеното кралство. Финландия наскоро обнови въздушния си флот и се очаква да има 64 произведени в САЩ изтребители F-35 самолети до 2026 г.

Швеция възстанови наборната повинност през 2017 г., която се прилага както за мъжете, така и за жените.

Стокхолм наистина намали разходите за отбрана през 90-те и 2000-те години, но започна отново да ги увеличава през последните години. Въпреки това не очаква да достигне целта на НАТО от 2 процента от БВП до 2026 г.

Силата на Стокхолм е в неговия флот, който е добре калибриран за Балтийско море. Шведските военновъздушни сили са оборудвани с местно разработени изтребители Saab JAS 39 Gripen — предназначени да отговорят на руска атака и се разглеждат като възможно оръжие, което може да бъде дарено на Украйна.

Отвъд оръжията, Швеция и Финландия също могат да помогнат на НАТО с 5G, пето поколение телекомуникационна инфраструктура, каза Гранд.

Двете северни страни „внасят ноу-хау във важна технология и са доверени партньори в разгръщането на 5G за военни нужди“, обясни той. Финландската Nokia, шведската Ericsson и китайската Huawei доминират гражданския пазар на 5G. Модерните военни и технологични способности на двете нации идват от това, че са извън НАТО, потвърди Берзина и добави:

„Те са добри във всичко, защото бяха сами.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments