Политици и експерти участваха в обществено обсъждане на законопроекта за противодействия на корупцията

0
30
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: Pixabay

Политици и експерти взеха участие в обществено обсъждане на законопроекта за противодействие на корупцията, внесени от Андрей Гюров от „Продължаваме Промяната“ /ПП/ и група депутати. Проектът на закона, който мина на първо четене в парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, предвижда разделянето на настоящата Комисия за противодействия на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество /КПКОНПИ/ на 2 отделни органа – Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество и Комисия за противодействие на корупцията.

В новия закон е разписано и създаването на разследващи инспектори, които да имат правомощия по извършването на проверки и разследвания по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, както и право на служебно оръжие.

По време на обсъждането днес Ива Митева от „Има такъв народ“ определи разделянето като „нескопосано“, а част от разпоредбитенеясни. Припомняме, че партията подкрепи измененията на първо четене в комисия. Въпреки това тя се мотивира:

„Цялата комисия, с всички текстове, по-скоро е направена като щит за депутатите и министрите и бухалка за всички останали. Моят прочит е такъв.“

Заместник-директорът на Националната следствена служба /НСлС/ Ясен Тодоров изрази от името на следователите отрицателна позиция по проекта на нормативен акт. По думите му текстовете са „недомислена компилация от предложения“, които ще доведат единствено до неясноти при сформирането на новия орган.

„Дали може да извършва оперативно-издирвателна работа и да му се вменят разследващи функции? Това трябва да е обект на много прецизен дебат, който да продължи във времето и да бъде професионален, без политически оттенък“, призова той, цитиран от „БТА“.

В Законопроекта не е определен образователен ценз за разследващите инспектори, посочи Тодоров. Асоциацията на прокурорите в България също изразиха отрицателно становище.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments