Хората очакват в предизборната кампания да чуят решения на приоритетните за тях въпроси. Във фокуса на внимание попадат икономическите и финансовите притеснения – в това число инфлацията, високите цени на електроенергията, здравеопазването. Темата коментира социологът Елена Дариева.
Тя каза в ефира на „Bulgaria ON AIR“, че няма очаквания за висока избирателна активност. Прогнозите са, че на 2 октомври ще излязат да дадат своя глас не повече от 2,6 милиона души.
Дариева смята, че според нагласите на обществото до този момент няма лидер, който да се отличава като категоричен и представляващ консенсуса. По-скоро се гледа за онзи, който е най-малко мразен в сравнение с останалите.
Социологът вярва, че ниският интерес към вота се дължи на „липсата на управленска алтернатива и ерозията на доверието“ към водачите на политическите формации. Ако до миналата година избирателите са имали надежди, сега идва времето на разочарованията.
„Компроматната войната тепърва започва“, убедена е Елена Дариева. По нейни думи неслучайно най-широко употребяваното понятие в настоящата предизборна кампания е сигурността. Агресивното поведение от своя страна няма да повлияе положително, както и липсата на диалог.
Политологът Христо Панчугов споделя мнението, че политиците „боравят със страховете на хората“, вместо да се фокусират върху решаването на проблемите. Именно „желанието да се поддържа високо ниво на заплаха“, води усещането за тежка криза.
Да, има инфлация, но родната икономика продължава да бележи ръст, каза още Панчугов. „Пренебрежимо малка“ част от нея е проблемът с газа, а темата за цената на електроенергията е „изцяло измислена и привнесена“.
Политологът обърна внимание и на подхвърлянията за президентска република, твърдейки, че „почти всички такива са диктатури“. Единствената работеща такава е в Щатите, но и тя започва да се задъхва.
„Президентските републики засилват конфликта“, подчерта в заключение Панчугов.