Служители на Главна дирекция „Национална полиция“ и на Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/ влязоха в „Булгаргаз“. Това съобщи „БНТ“ като се позова на свои източници.
Твърди се, че проверката е заради спекулативно препродаване на природен газ. В момента от дружеството се изземват документи.
Освен в „Булгаргаз“ служители на ДАНС са влезели на общо шест различни адреса, които са в няколко града на страната.
В същото време преди два дни министърът на енергетиката Александър Николов беше категоричен, че цената на природния газ от януари е можела да се повиши само с 5,15% вместо с 30 на сто, каквото решение взе Комисията за енергийно и водно регулиране. Това е щяло да бъде възможно по неговите думи ако именно „Булгаргаз“ е следвал своята роля на обществен доставчик.
„Така, ако се формира в защита на обществения интерес, стойността на газа би могла да бъде 107,60 лв. за мегаватчас, при това като се има предвид, че първият месец на годината е най-критичен и с най-високи обеми на потребление“, посочи тогава Николов.
Той цитира членове в Наредба 2 за ценообразуването на услугата от страна на обществения доставчик и постави реторичен въпрос кой печели от смесването на търговските функции и защитата на обществения интерес при поведението на „Булгаргаз“ на пазара. В наредбата има достатъчно текстове, даващи право да се предлагат различни и гъвкави тарифи на база най-ниски разходи и достъпни цени. „Булгаргаз“ и регулаторът са разполагали с достатъчно инструменти да формират по-различен микс в ценообразуването, стана ясно от думите на министъра.
Съвместно с Министерството на финансите институцията работи максимално интензивно, за да подготви механизъм за компенсиране на битовите потребители на синьото гориво, включително и за месец декември 2021 г., посочи Александър Николов.
„Така за двата месеца – януари 2022 и декември 2021 г., ще предложим помощта за потребителите да е 50% от ръста на цената, като базата е 48,80 лв. за мегаватчас. Общо сумата за този период от два месеца ще възлезе на около 140 млн. лв., но за тези средства ще е необходима нотификация от Европейската комисия и решение на Министерския съвет. При подобна схема на изчисляване компенсацията би била от порядъка на 26,77 лв. за мегаватчас за месец декември 2021 г. и 42,31 лв. за мегаватчас за м. януари 2022-ра. Компенсацията, при изпълнение на условията, би могло да бъде отразена общо за двата месеца още в сметките за месец януари“, обяви още министърът.