Полицията използва водни оръдия при протестите в Грузия

Посланикът на Грузия в България също подаде оставка в знак на протест

0
27
Протест, Архив
Протест. Снимка: Pixabay, Архив

Хиляди протестиращи излязоха по улиците на Тбилиси в петък, за да се обявят срещу решението на правителството да спре преговорите за присъединяване към Европейския съюз /ЕС/. Демонстрантите бяха забелязани да крещят „предатели“ и да държат снимки на журналисти, които според тях са били бити от полицията по време на протестите от предишната нощ, предава „BBC“.

За втора поредна вечер полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия срещу демонстрантите. Президентът Саломе Зурабишвили каза, че „съпротивителното движение [е] започнало“ и че е „солидарна с него“.

„Ние ще останем единни, докато Грузия постигне целите си, да се върне към своя европейски път, да осигури нови избори“, каза тя в телевизионно обръщение.

Извършени са над 100 ареста за неподчинение на полицейски служители и „дребно хулиганство“, се казва в изявление на вътрешното министерство на Грузия.

Протестиращите хвърляха пиротехника, камъни и стъклени бутилки, като 10 служители бяха ранени при безредиците.

Премиерът Иракли Кобахидзе благодари на полицията в събота, като каза на пресконференция, че те са „защитили конституционния ред на Грузия и са защитили суверенитета на нацията“, съобщи агенция AFP.

Междувременно омбудсманът по правата на човека в страната предупреди за „бруталност, която няма оправдание“, след като посети някои от арестуваните протестиращи.

„Цялото лице на един от задържаните беше покрито със синини“, каза Леван Йоселиани пред репортери и добави: „Отново призовавам полицията да не превишава правомощията си при задържането.“

По-рано в петък над 100 дипломати и държавни служители в Грузия подписаха отворено писмо, в което се казва, че решението на правителството не е в съответствие със стратегическите интереси на Грузия.

Защитавайки решението си, Кобахидзе обвини ЕС в „изнудване“, след като законодателите на ЕС призоваха парламентарните избори в Грузия от миналия месец да бъдат повторени. Те се позоваха на „значителни нередности“.

От 2012 г. Грузия се управлява от Грузинска мечта, партия, която според критиците се е опитала да отдалечи страната от ЕС и да я доближи до Русия.

Партията обяви победа на изборите миналия месец, но опозиционните депутати бойкотират новия парламент, обвинявайки се в измама, докато президентът на страната Зурабишвили – който е в конфликт с управляващата партия – нарече еднопартийния парламент „противоконституционен“.

В четвъртък Европейският парламент подкрепи резолюция, описваща изборите като последния етап от „влошаващата се демократична криза“ в Грузия и заявявайки, че управляващата партия носи „пълна отговорност“. Той изрази особена загриженост относно съобщенията за сплашване на избиратели, купуване и манипулиране на гласове и тормоз над наблюдатели.

Европейският парламент също настоя за санкции срещу премиера на Грузия и други високопоставени служители, включително милиардера, основател на управляващата партия Бидзина Иванишвили

След резолюцията премиерът на Грузия каза, че правителството му е „решило да не поставя въпроса за присъединяването към Европейския съюз в дневния ред до края на 2028 г.“. Той добави, че Грузия все пак ще се стреми към членство в ЕС, но с „достойнство“ и при свои условия. Кобахидзе също така нападна европейските политици за това, че „хвърлят каскада от обиди“ към грузинското правителство.

В отговор хиляди проевропейски протестиращи започнаха да протестират пред офисите на Georgian Dream в градовете Тбилиси и Кутаиси в четвъртък. Те виждат обратния завой на правителството като предателство на национален стремеж. Целта на европейската интеграция е залегнала в конституцията на Грузия.

През първата нощ на протестите полицията използва палки, сълзотворен газ и водни оръдия, след като демонстранти барикадираха някои улици в Тбилиси.  Вътрешното министерство на Грузия заяви, че протестиращите са прибягнали до провокации в много случаи, като са нанесли щети на инфраструктурата и са „ранили тежко“ 32-ма полицаи.

Точният брой на ранените протестиращи не е известен, но член на опозиционната група Коалиция за промяна каза, че на един от нейните членове Нана Малашкия е бил счупен носът.

„По време на репресиите се подслонихме в аптека, но специалните сили нахлуха след нас. Ако не беше присъствието на медиите, можеше да ни пребият до смърт“, каза Георги Бутикашвили пред BBC.

Кадри в социалните мрежи също показаха как журналист от опозиционната телевизия „Формула“ е бит жестоко от полицията. Други представители на медиите, носещи ясно маркирани етикети за пресата, също са били атакувани

Посланикът на ЕС в Грузия нарече спирането на правителството тъжно и сърцераздирателно. Павел Херчински посочи, че това противоречи на политиката на предишните правителства и на желанията на огромното мнозинство от населението.

Публичните проучвания показват, че повече от 80% от грузинците виждат бъдещето на страната си като част от Европейския съюз.

„Грузинска мечта не спечели изборите. Тя организира преврат“, каза 20-годишният Шота Сабашвили пред агенция AFP и подчерта: „Няма легитимен парламент или правителство в Грузия. Няма да позволим на този самопровъзгласил се премиер да унищожи нашето европейско бъдеще.“

Ана, студентка, каза, че Грузинската мечта „върви против волята на грузинския народ и иска да ни върне обратно в СССР“.

„Това никога няма да се случи, защото грузинският народ никога няма да позволи това да се случи“, изтъкна тя пред „Асошиейтед прес“.

Ута, протестираща, коментира пред „BBC“, че грузинците искат „по-добро бъдеще“ като част от Европейския съюз.

„Ние не искаме повече да сме част от Русия“, обясни той.

Друг протестиращ, Вахо, заяви, че действията на правителството са разочароващи и не отразяват „волята на грузинския народ“.

Грузия има официален статут на кандидат за членство в ЕС от 2023 г. Въпреки това Брюксел вече беше спрял процеса на присъединяване по-рано тази година заради закон в руски стил, насочен срещу организации, обвинени в „преследване на интересите на чужда сила“.

Кобахидзе каза, че Грузия ще продължи да прилага реформите, необходими за присъединяване, и че все още планира да се присъедини до 2030 г., но добави, че е „от решаващо значение за ЕС да зачита нашите национални интереси и традиционни ценности“.

Бившият грузински президент Гиорги Маргвелашвили изтъкна пред „BBC“, че страната е в „безпрецедентна“ повратна точка„Откакто бяхме независими преди 30 години, ние бяхме ясно прозападни, ние бяхме ясно про-НАТО и ясно про-ЕС и това обединяваше всяко правителство, което беше на мястото си.“ Но сега, добави той, имаше усилие „от група хора, които контролират властта в Тбилиси и Кремъл, да изведат Грузия възможно най-бързо в руска орбита“.

Посланикът на Грузия в България също подаде оставка в знак на протест. Отар Бердзенишвили каза, че в продължение на повече от две десетилетия кариера е работил интензивно за напредъка на интеграцията на Грузия в ЕС„Нашите неуморни усилия не трябва да бъдат разклатени или компрометирани при никакви обстоятелства. Не, насилие срещу свободната воля на мирните протестиращи, пълна солидарност с тях.“

Диана Русинова за катастрофата във Великотърновско: Влизането в Шенген може допълнително да усложни ситуацията

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments