На 17 май отбелязваме Световния ден за борба с хипертонията. За поредна година Военномедицинска академия /ВМА/ бе част от националната здравна кампания „Измерване, което спасява живот. Твоя.“, организирана от Българска лига по хипертония. В рамките на инициативата специалисти от лечебното заведение консултираха безплатно десетки пациенти.
През годините по време на четирите скринингови кампании „Май месец за мерене“ в България са скринирани над 15 000 българи.
Важно е да се отбележи нарастващата честота на новоустановената хипертония сред млади мъже и жени на средна възраст 35-65 г. Рискови фактори са тютюнопушенето, наднорменото тегло, консумацията на алкохол и липсата на физическа активност.
В световен мащаб повишеното кръвно налягане остава най-важният и водещ фактор, водещ до висока смъртност и преждевременно развитие на множество заболявания. Установено е, че през 2019 г. около 19% от всички смъртни случаи /10,8 милиона/ се дължат на повишено кръвно налягане. През 2014 г. стойностите са били – 9,4 милиона.
Хипертонията причинява над 50% от случаите на сърдечни заболявания, инсулт и сърдечна недостатъчност и е изчислено, че около 10% от глобалните разходи за здравеопазване произтичат от повишено кръвно налягане и неговите усложнения.
По-голямата част от хората с хипертония или изобщо не осъзнават, че действително я имат и поради тази причина не се лекуват или са на лечение, което не контролира ефективно състоянието им. Тъй като заболяването много често няма забележими симптоми, измерването на кръвното налягане е единственият точен начин за идентифициране на хипертонията и следователно е от ключово значение. Добрата новина е, че кръвното налягане е лесно за измерване и ако се диагностицира достатъчно рано, може да се управлява чрез поддържане на здравословен начин на живот или, ако е необходимо, чрез използване на редица ефективни лекарствени лечения.