Полша поема ротационното председателство на ЕС

На 1 януари Полша замени Унгария като ротационен председател на Европейския съюз

0
25
Знамето на Полша
Знамето на Полша. Снимка: Pixabay

От днес Полша официално поема ротационното председателство на Европейския съюз, наследявайки Унгария. В тази роля, макар и символична, председателстващата държава играе ключова роля за насочване на политическите приоритети на ЕС и улесняване на консенсуса между страните членки.

Докато Унгария, като председател, често привличаше критики за своята близост до Русия, Полша е известна с твърдата си позиция срещу Москва. След руската инвазия в Украйна през 2022 г., Варшава се утвърди като един от най-гласовитите поддръжници на Киев в ЕС.

Очаква се Полша да приложи по-смирен и прагматичен подход в сравнение с предшественика си, като се стреми да избегне конфликти и да укрепи единството на блока. Основните приоритети, които Полша вероятно ще преследва по време на своето председателство, включват:

– Подкрепа за Украйна: Засилване на санкциите срещу Русия и предоставяне на помощ на Киев.
– Енергийна сигурност: Намаляване на зависимостта на ЕС от руски енергийни източници.
– Укрепване на източния фланг на ЕС: Полша ще работи за засилване на връзките със съседните страни от Източното партньорство.
– Климатични политики: Балансиране между икономическите интереси и екологичните цели на ЕС.

Ротационното председателство, въведено през 1958 г., се сменя на всеки шест месеца и предоставя на страната домакин отговорността да организира и ръководи срещи, да изготвя компромисни предложения и да бъде лице на ЕС в международен план.

За Полша това е възможност да укрепи позицията си в ЕС, докато страната се сблъсква със собствени предизвикателства, като спорни съдебни реформи и критики от страна на Брюксел за върховенството на закона. Полша започва своето ротационно председателство с амбицията да изиграе обединяваща роля в Европейския съюз. С акцент върху подкрепата за Украйна, енергийната сигурност и укрепването на европейската солидарност, страната има шанс да допринесе значително за устойчивостта и единството на блока през следващите шест месеца.

Молдова се страхува от недостиг на енергия: Русия спира доставките на газ

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments