На 1 януари небето над Националната астрономическа обсерватория в Рожен предложи незабравим спектакъл – полярно сияние, необичайно за тези географски ширини, бе заснето заедно с част от Млечния път, създавайки незабравима картина за астрономите и любителите на небесните явления.
Кадрите, направени в първите часове на новата година, разкриват магичен танц на светлини и звезди. Полярното сияние, предизвикано от активност в магнитното поле на Земята, обагри небето с нюанси на розово и пурпурно, докато Млечният път добави своя характерен звезден блясък.
През изминалата нощ е била регистрирана много силна геомагнитна буря от четвърта степен – G4. Припомняме, че заради изригване на Слънцето още на 31 декември 2024 г. имаше предупреждение за силна геомагнитна буря от трета степен – G3.
Мъглата и ниската облачност бяха основна пречка полярното сияние да се вижда на повече места у нас. Според астрономи за първи път толкова на юг в България се наблюдава подобно природно явление. Това рядко събитие демонстрира не само красотата на космоса, но и значимостта на обсерваторията в Рожен като център за наблюдения и научни открития. Рожен продължава да е сред най-важните астрономически центрове в региона, а подобни събития вдъхновяват нови поколения да се обърнат към тайните на Вселената.
Ето кои любими имена празнуват имен ден на 2 януари! Какви са традициите и обичаите на деня?
[…] Полярно сияние над Рожен бе наблюдавано на 1 януари […]