За пореден опит да бъде застроен районът около плаж Кара дере край Бяла сигнализират редица граждани и природолюбители от цялата страна.
В община Бяла се намира една от дългите плажове у нас. Изготвен преди 20 години териториално-устройствен план предвижда в района да бъде направено мащабно строителство. Налага се обаче да бъде предприет нов план заради промени в законодателството. Спрямо него трябва да се извърши и екологична оценка, тъй като немалка част от района попада в Натура 2000. Тези факти са обезпокоили хората, които допускат, че промените биха дали зелена светлина да се посегне на района и той да бъде презастроен, съобщават от „БНТ“.
„Целта е – разделя се плажът, казва се, ето, природозащитници, има къде да ходите, обаче една част остава за застрояване. Там се разрешава строителството. Иракли го разделиха на Иракли и на Вая. На Карадере същата процедура се готви”, заяви Валентин Стоянов, собственик на имот в Бяла.
Според кмета на общината инж. Пеньо Пенев обаче – това е невъзможно. По негови думи плановете са да се изгради инфраструктура и леко (колкото и разтегливо да е в този контекст понятието) курортно застрояване. Към този момент е невъзможно до ивицата да стигнат екипи на пожарна или на Спешна помощ, а определено има нужда от такива, тъй като не липсват злополуки, допълни още градоначалникът.
Инж. Ненов е категоричен, че не може територия с такива размери да остане изцяло девствена, тъй като 95% от земята е частна.
Валентин Стоянов се противопоставя на всякакъв тип подобна намеса, защото:
“Трябва на 2 километра от плажа да се забрани всякакво строителство, това да остане див плаж, какъвто си е бил досега, защото урбанизацияа ще унищожи местообитанията най-напред.”
Обещанията на строителите, че няма да се посегне на дивия свят и той ще си остане непокътнат, не звучат съвсем правдоподобни, подозира Надя Сукова. За нея „това нарушава естествената природа, има птици, да не говорим за други животни”.
Бизнесът в Бяла също се обявява против урбанизацията на красивия район. Новопоявилите се хотели ще засегнат със сигурност семейните къщи за гости и по-малките места за настаняване. И реално „това презастрояване води до обедняване на всички, като паднат цените“, допълни Валентин Стоянов.
Естествено не липсват и привърженици на идеята местността да върви напред и да се развива, ако природните дадености не бъдат засегнати. Пенка Карчокова е на мнение, че „колкото и малко хора да са заети в този бизнес, все пак това ще бъде някакъв плюс за живеещите на територията на общината, може да дойдат и други хора да живеят тука”.
Каква ще бъде в крайна сметка съдбата на Кара дере и Бяла? Можем ли да сложим знак плюс пред поредното посегателство на безумно красивата българска природа? Изникването на бетонни и други постройки с различни размери на кого най-вече носи ползи? Какво ли биха казали истинските къмпингари, онези от едно време, които нямат нужда от нищо друго освен пясък, слънце и море? Вероятно нищо. Те така или иначе все по-често спират да посещават родните плажове, именно заради опитите те да бъдат „цивилизовани“. Сякаш не са поначало такива. За разлика от „завоевателите им“.