Традиционният протест в сряда с основното искане за оставката на главния прокурор Иван Гешев започна в 18:30 часа пред Съдебната палата в София. Недоволството е организирано от инициативата „Правосъдие за всеки“ и е последното за годината.
По-рано днес беше обявено, че ще се проведе и поредното от месеци насам антиправителствено шествие на майките от „Системата ни убива“. А снощи в 167-ия ден на демонстрации срещу управлението беше обявено, че на 13 януари отново се свиква общонационален протест.
Същевременно вчера от „Правосъдие за всеки“ посочиха, че най-важното за тях е обединение на опозицията около целта за реална конституционна реформа на съдебната система. В този смисъл те ще следят посланията на бъдещите участници в следващите парламентарни избори. От инициативата коментират, че в това на партньорската мрежа „Изправи се.БГ“ се посочва:
- като заставаме зад справедливите искания на протестиращите граждани за оставка на премиера Борисов и главния прокурор Иван Гешев и за възстановяване на демокрацията и върховенството на правото;
- ние се ангажираме в 45-ото Народно събрание да осъществим следните 70 управленски мерки, като не се ограничаваме само до тях, а именно:
– Мащабна съдебна реформа за справедлив досъдебен процес, децентрализиране на прокуратурата, ограничаване безконтролната власт на главния прокурор, прозрачно кариерно развитие и атестация на магистратите и без политическа намеса в съдебната власт.
– Закриване на Специализирания наказателен съд и Специализирания апелативен наказателен съд.
– Въвеждане на ефективна система за отговорност на главния прокурор и гарантиране на функционалната независимост на прокурорите от техните ръководители;
– Гарантиране на независимостта на съда, разделяне на управлението на съда от управлението на прокуратурата и намаляване на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет от 11 на 5 члена;
– Незабавен избор на нов състав на Висшия съдебен съвет, КЕВР, СЕМ, КЗК и КФН, със задача да гарантират конкурентна и честна бизнес среда; нови бордове на държавните предприятия, които да прекратят източването им.
„Ние, от Партньорската мрежа „Изправи се.БГ“, се разграничаваме от създаването на напрежение между основните демократични извънпарламентарни организации и партии. Напротив, призоваваме за изграждането на мостове за съвместен контрол над изборния процес и взаимодействие за връщането на свободата, демокрацията и правовия ред. На базата на настоящата декларация Партньорската мрежа „Изправи се.БГ“ ще провежда преговори за създаване на устойчиво парламентарно мнозинство за реформи в полза на обикновените хора и ще изгради цялостната си управленска програма.“
Според „Правосъдие за всеки“, тук правило впечатление, че изцяло е възприета тяхната идея за намаляване на парламентарната квота във ВСС от 11 на 5 човека. И добавят:
„Липсва ангажимент за смяна на главния прокурор и не става ясно как ще се стигне до незабавен избор на нов ВСС, защото това минава само с конституционна промяна в структурата или състава му. Не се предвижда разделяне на ВСС на прокурорски и съдебен съвет! Предвижда се закриване на специализираните съд и прокуратура, което е отново възприемане на наша идея от юли месец, публично оповестена в медиите, на протеста и внесена при президента, това също е добре, съвпада и с предложението на ДБ, тоест допирни или направо пресечни точки за съдебна и конституционна реформа вече има! Продолжаваме мониторинга на ангажиментите в нашата област…“
Днес от „Отровното трио“ коментираха, че „управляващата мафия се провали в опитите си да всее раздор, взаимни обвинения и нападки между основните опозиционни субекти“. Те отбелязват още, че готовността на партиите и сдруженията, представлявани от Слави Трифонов, Христо Иванов и коалиционните му партньори, както и от Мая Манолова и партиите, застанали зад нея, за взаимно сътрудничество за контрол над изборния процес и гарантирането на неговата честност, са тяхното оръжие за предстоящата битка на гражданите за промяна.
„Отровното трио“: Управляващата мафия не успя да всее раздор в основните опозиционни субекти
Припомняме, че протестите започнаха на 9 юли след като съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов демонстрира как плаж на Черно море е недостъпен за граждани, защото е охраняван заради почетния председател на ДПС Ахмед Доган, както и след влизането на въоръжени и прокурори в сградата на президентската администрация. Исканията на протестиращите са две – оставка на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Недоволството е подкрепено от „Отровното трио“, от ПП „Възраждане“, „Изправи се. БГ“ и от хиляди граждани у нас и в чужбина.