Пореден провал на преговорите за прекратяване на огъня – пълномащабна война между Израел и Ливан?

0
112
Газа, конфликт
Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

Перспективата за пълномащабна война между Израел и ливанската войнствена групировка „Хизбула“ ужасява хората и от двете страни на границата, но някои я смятат за неизбежен резултат от продължаващата война на Израел срещу „Хамас“ в Газа, особено след като преговорите за прекратяване на огъня се провалиха, пише „Асошиейтед прес“. Такава война може да бъде най-разрушителната, която някога е преживявана от двете страни, отбелязва изданието.

Израел и „Хизбула“ имат поуки от последната си война през 2006 г. – едномесечен конфликт, който завърши с равенство. Освен това те разполагат с почти девет месеца, за да се подготвят за нова война, дори когато Съединените щати се опитват да предотвратят разширяване на конфликта, което може да предизвика конфронтация с Иран и да застраши американските сили в региона.

Предлагаме ви преглед на готовността на всяка от страните, как може да се развие войната и какво се прави, за да се предотврати.

Какво се случи през 2006 г.?

Войната от 2006 г., шест години след като израелските сили, които бяха окупирали Южен Ливан, се изтеглиха, избухна, след като „Хизбула“ плени двама израелски войници и уби няколко други при трансграничен набег. Израел започна пълномащабна въздушна и сухопътна офанзива и наложи блокада, която имаше за цел да освободи заложниците и да унищожи военния потенциал на „Хизбула“ – мисия, която в крайна сметка се провали. Израелските бомбардировки изравняват със земята големи части от Южен Ливан и южните предградия на Бейрут. „Хизбула“ изстрелва хиляди неуправляеми ракети към общини в Северен Израел. В конфликта загинаха около 1200 ливанци, предимно цивилни, и 160 израелци, предимно войници.

Резолюцията на ООН, с която се слага край на войната, призовава за изтегляне на израелските сили от Ливан и за създаване на демилитаризирана зона от ливанската страна на границата. Въпреки разполагането на мироопазващи сили на ООН, „Хизбула“ продължава да действа в граничната зона, а Ливан твърди, че Израел редовно нарушава въздушното му пространство и продължава да окупира части от ливанската земя.

Колко вероятна е войната?

Една война между Израел и „Хизбула“ може да бъде „катастрофа, която да надхвърли границите и, честно казано, да надхвърли въображението, предупреди миналата седмица генералният секретар на ООН Антонио Гутериш на фона на засилващата се реторика и опасенията от конфликт.

Подкрепяната от Иран „“Хизбула““ първоначално изглеждаше изненадана от нападението на „Хамас“ срещу Израел, регионален съюзник, на 7 октомври, но на следващия ден започна да изстрелва ракети към Северен Израел. Оттогава „“Хизбула““ и Израел си разменят почти ежедневни трансгранични удари, които постепенно се засилват. Израел извърши и целенасочени убийства на фигури от „Хизбула“ и Хамас в Ливан. Повече от 450 души, предимно бойци на „Хизбула“ и съюзнически групи, но също така и повече от 80 цивилни и невоенни лица, са убити от ливанска страна, а от израелска – 16 войници и 11 цивилни. Десетки хиляди са разселени и от двете страни. Няма непосредствени изгледи те да се завърнат. Миналата седмица израелската армия заяви, че е „одобрила и утвърдила“ плановете за офанзива в Ливан, въпреки че решението за започване на такава операция трябва да бъде взето от политическото ръководство на страната.

„Хизбула“ публикува видеозаписи от наблюдателни дронове, показващи обекти в Израел, с думите „Който мисли за война срещу нас, ще съжалява“. А лидерът на групировката Хасан Насрала предупреди за борба „без граници“, ако Израел го направи. Организацията предупреждава, че няма да се съгласи на прекратяване на огъня на границата между Израел и Ливан, преди да има такова в Газа – перспектива, която изглежда все по-малко вероятна.

Доколко са подготвени?

И „Хизбула“, и израелските военни са разширили възможностите си от 2006 г. насам – но и двете страни са и по-нестабилни. В Ливан повече от четири години икономическа криза осакати обществените институции, включително армията и електрическата мрежа, и подкопа здравната система. В страната са настанени повече от 1 милион сирийски бежанци. В края на октомври Ливан прие извънреден план за действие в случай на война. В него се предвижда принудителното разселване на 1 млн. ливанци за 45 дни. По данни на Международната организация по миграция в момента повече от 95 000 ливанци са разселени от граничния район. Правителството заяви, че ще компенсира тези, които са загубили домовете си, но не е ясно откъде ще дойдат парите.

„Хизбула“ е предоставила скромни стипендии на много от разселените лица, но реакцията до голяма степен е дело на общините, които не разполагат с достатъчно средства. Местни и международни неправителствени организации и религиозни благотворителни организации поеха част от задълженията си, но техните ресурси също са ограничени. Някои от тях са натрупали запаси от материали, като резервно гориво и медицинско оборудване, в очакване на блокади и недостиг в случай на избухване на война.

Израел изпитва икономическо и социално напрежение от войната в Газа, която се очаква да струва над 50 млрд. долара, или около 10 % от националната икономическа дейност до края на 2024 г., според Банката на Израел. Разходите ще нараснат рязко, ако се стигне до война с Ливан.

Израел е евакуирал 60 000 жители от най-близките до границата градове, където няма време за предупреждение за ракетни изстрелвания поради близостта на отрядите на „Хизбула“. При война с „Хизбула“ няма да има смисъл от допълнителни евакуации, тъй като ракетите и снарядите на милицията могат да достигнат целия Израел.

Как ще се развие войната?

Пълномащабна война вероятно ще се разпространи на няколко фронта, ще ескалира участието на иранските пълномощници в Сирия, Ирак и Йемен – и може би ще привлече самия Иран.Тя може да въвлече в конфликта и САЩ, най-близкия съюзник на Израел.

„Хизбула“ разполага със 150 000 до 200 000 ракети и снаряди с различен обсег, изтъква Орна Мизрахи от израелския мозъчен тръст Институт за изследвания на националната сигурност. Този арсенал е поне пет пъти по-голям от този на Хамас и е много по-точен, продължи тя и обясни:

„Управляемите снаряди на милицията могат да достигнат водоснабдителни, електрически или комуникационни съоръжения, както и гъсто населени жилищни райони.

Въздушните удари в Ливан вероятно ще доведат до разрушаване на инфраструктурата и ще отнемат живота на хиляди хора. Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заплаши „да превърне Бейрут в Газа, където израелското въздушно и сухопътно нахлуване е причинило мащабни разрушения и е убило повече от 37 000 палестинци, по данни на здравното министерство на Газа.

Израел е далеч по-защитена, разполага с няколко системи за противовъздушна отбрана, включително „Железен купол“, която прихваща ракети с приблизително 90% успеваемост. Но тя може да бъде претоварена, ако бъде изстрелян масов бараж от ракети.

Около 40% от населението на Израел живее в по-нови домове с частни безопасни стаи, укрепени с взривна защита, за да издържат на ракетни атаки. Израел разполага и с мрежа от бомбоубежища, но според правителствен доклад от 2020 г. около една трета от израелците нямат лесен достъп до тях.

Ливан не разполага с такава мрежа, а убежищата не биха били от голяма полза срещу масивните бомби „bunker buster“, които Израел е хвърлил в някои части на Газа. САЩ спряха някои доставки на тези бомби от май насам от загриженост за цивилните жертви.

„Хизбула“ разполага с ограничена противовъздушна отбрана, докато тази на ливанската армия е остаряла и недостатъчна поради недостиг на бюджетни средства.От 7 октомври ливанската армия остава встрани от събитията. През 2006 г. тя се включи в бойните действия в ограничен състав, но не е ясно как би реагирала в случай на нова война между Израел и „Хизбула“.

Десетки неохраняеми плажовете в областите Варна и Добрич. Ще се намерят ли спасители?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments