Поредица за бързи кредити с адв. Богомил Йорданов: Допълнителни данъци за банките водят до по-високи такси за гражданите

Разговор с експерт за некоректните практики на фирмите за бързи кредити, предизвикателствата пред потребителите и възможностите за по-строга регулация

3
80
Адвокат Богомил Йорданов
Адвокат Богомил Йорданов. Снимка: Адв. Богомил Йорданов, Фейсбук

От Искра.бг изготвяме поредица, свързана с фирмите за бързи кредити, целяща да информира и предпази обществото от потенциални измами и некоректни практики. За да дадем по-задълбочен поглед върху темата, разговаряхме с адв. Богомил Йорданов, който има значителен опит в областта на защитата на правата на заемателите. Ето какво сподели той с нас:

Какви са правните механизми, чрез които държавата може да наложи допълнително данъчно облагане на свръхпечалбите на банките, колекторските фирми и частните съдебни изпълнители /ЧСИ/?

Могат да се направят промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, за да се въведе целево облагане на свръхпечалби. Има предложения за законопроекти по тази тема, но досегашните включваха всички фирми, което създаваше риск за инвестиционната стабилност в България. Важно е да се подчертае, че ЧСИ и колекторските фирми биха могли да заобиколят такива закони, като увеличат таксите и разноските за обикновените граждани. Ето защо сериозен контрол е задължителен.

Какви юридически предизвикателства биха възникнали при опит за въвеждане на нови данъци върху свръхпечалбите в тези сектори?

Промените трябва да са съобразени с Конституцията на България. Например в Европейския съюз банките плащат малко по-високи данъци в сравнение с България, но новите регулации трябва да отговарят на нашите конституционни норми и правни стандарти, за да се избегнат бъдещи спорове и съдебни оспорвания.

Какво представлява регулацията на колекторските фирми и ЧСИ в България в момента? Има ли законови пропуски, които позволяват генерирането на свръхпечалби?

В България регулацията не е достатъчно ефективна. Например, при частните съдебни изпълнители /ЧСИ/ съществуват случаи, при които страници в изпълнителни дела се добавят ръчно с молив или са без номерация. Това дава възможност за манипулиране на документацията, като се добавят нови документи с нови номера по всяко време. Камарата на ЧСИ не разглежда тези случаи като дисциплинарни нарушения, което води до неравнопоставено третиране. При колекторските фирми също има много правила, които често се заобикалят. Контролът е слаб и при договори с неравноправни клаузи лицензите на такива фирми би трябвало да се отнемат.

Възможно ли е банките и другите засегнати сектори да оспорват в съда подобно данъчно облагане? Какви са техните правни аргументи в такъв случай?

Те могат да оспорват законността на тези мерки, позовавайки се на Конституцията, но обикновено техните жалби се отхвърлят. Необходим е строг контрол, особено над колекторските фирми и компаниите за бързи кредити, които тормозят гражданите. Ако се въведат допълнителни данъци, тези фирми вероятно ще включат нови такси и услуги, за да компенсират загубите, което пак би довело до увеличаване на печалбите им за сметка на потребителите.

Адвокат Богомил Йорданов е убеден, че добрият адвокат трябва да бъде призван да защитава правата на своите клиенти с решителност и отговорност. С неговия опит и компетентност, той продължава да бъде силен съюзник в борбата срещу некоректните практики на фирмите за бързи кредити.

Поредица за бързи кредити с адв. Богомил Йорданов: Използват се „инкасатори“, които притискат хората да платят

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Поредица за бързи кредити с адв. Богомил Йорданов: Допъ… […]

Бай
Бай
19 дни по-рано

Бързите кредити и хазарта трябва да бъдат забранени със закон, незабавно !!!!!

trackback

[…] Поредица за бързи кредити с адв. Богомил Йорданов: Допъ… […]