Поредица за бързи кредити с адв. Богомил Йорданов: Как да се предпазим от капани в договорите

Адвокат Богомил Йорданов споделя своя опит в борбата срещу некоректни фирми за бързи кредити и дава ценни съвети как да се предпазим от капани в договорите

5
156
Адвокат Богомил Йорданов
Адвокат Богомил Йорданов. Снимка: Адв. Богомил Йорданов, Фейсбук

От Искра.бг изготвяме поредица, свързана с фирмите за бързи кредити, целяща да информира и предпази обществото от потенциални измами и некоректни практики. За да дадем по-задълбочен поглед върху темата, разговаряхме с адв. Богомил Йорданов, който има значителен опит в областта на защитата на правата на заемателите. Ето какво сподели той с нас:

1. Защо се захванахте с темата за бързите кредити?

Захванах се заради няколко дела, които бях водил. През последните години видях, че се връщат големи суми. Случаят, който ме запали, е за момчето от Чирпан, където е кредит, обезпечен с ипотека. Трябва да върне тройно на върнатата сума. Той се забавил с вноски, пуснали са заявление в съда, имало е един месец за възражение, изпуснал е срокът, защото те са му казали: „Плати 10 000 лева и всичко ще е наред, никой няма да те закача имота и няма да се продава.“ Платил тези пари, изтекъл срока за възражение и са му казали, че ще му продадат имота, тъй като тези пари не му покриват задължението. Реално той е бил измамен, като са го замотали и излъгали да прати пари. Това ме запали.

2. Имали ли сте такъв случай като адвокат?

През последния месец съм завел над 30 дела срещу фирми за бързи кредити, имам много случаи.

3. Получавали ли сте заплахи, след като започнахте да се занимавате с фирмите за бързи кредити?

Да, получавал съм от скрити номера. Отделно получих и мейл, в който ми се обяснява колко млади хора работят за тези бързи кредити и как аз им преча да си изкарват парите, защото те са на процент. Имах и заплахи от хората, занимаващи се с бързи кредити.

4. Какви са най-честите капани в договорите за бързи кредити, които заемателите пропускат?

Първо са таксите за експресно разглеждане, второ – скритите неустойки, най-често, ако до два дни не предоставите обезпечение и банкова гаранция, други две физически лица да гарантират за вашия кредит и т.н. Някаква измислена неустойка, която по никакъв начин не уврежда кредитора, и това го пише накрая. Погасителният план изглежда напълно нормално, но тези скрити неустойки изведнъж показват, че е коренно различна сумата, която трябва да се плати, както и клаузите за поръчител, банкова гаранция и т.н. Между редовете ги пише тези неустойки и трябва да се внимава.

5. Как може един потребител да се защити, ако се окаже жертва на неправомерни условия или скрити клаузи в договора за бърз кредит?

Веднага да потърси адвокат, защото има Закон за потребителския кредит, който регламентира максималния годишен процент на разходите. Тези неустойки фирмите за бързи кредити никога не ги включват в годишния процент на разходите, защото ще мине максимално допустимия, те са скрити. Може да се заведе дело.

6. Има ли регулации или законодателни промени, които трябва да се въведат, за да се защити по-добре интересът на заемателите?

Закон има, но проблемът е, че всеки сам трябва да се защити, след като види, че в договора му има нещо, което са го подлъгали или не е разбрал, че трябва да връща три пъти размера. Първо, има двуседмичен срок да се откажете по Закон и върнете получената сума в двуседмичен срок. Второ, може да се заведе дело, при което договорът се обявява за недействителен от съда и потребителят трябва да върне чисто получената сума без никакви лихви и неустойки.

7. Какви са най-често срещаните причини, поради които хората изпадат в неизпълнение на задълженията си по бързите кредити?

Причините са индивидуални при всеки. Най-често е, че се тегли един кредит, за да се върне друг и се получава една спирала. Ниската финансова култура в България също е причина за тези бързи кредити и не се четат внимателно договорите.

8. Какво бихте посъветвали хората, които обмислят да вземат бърз кредит? Какви стъпки трябва да предприемат преди да подпишат договор?

Важно е да се прочете много внимателно договорът. При бързите кредити не им се дава много време да четат клаузите и неустойките. Важно е да се попита какво точно и действително трябва да се върне, а не както е написано на първата страница.

Вижте повече подробности по темата във видеото:

Адвокат Богомил Йорданов е убеден, че добрият адвокат трябва да бъде призван да защитава правата на своите клиенти с решителност и отговорност. С неговия опит и компетентност, той продължава да бъде силен съюзник в борбата срещу некоректните практики на фирмите за бързи кредити.

Хиляди българи имат запор на пенсии и заплати

Абониране
Известие от
guest

5 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments