
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават поредна вечер, пише „BBC“.
Безредиците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в корупция. Имамоглу заяви, че обвиненията срещу него са политически мотивирани – твърдение, което Ердоган отрича.
Основната опозиционна партия в Турция – Републиканската народна партия (РНП), която в неделя обяви Имамоглу за свой кандидат за президент, заяви, че демонстрациите ще приключат във вторник, без да посочи какви ще бъдат следващите стъпки.
Ердоган определи демонстрациите като „зло“ и обвини опозицията, че „нарушава мира на нашите граждани с провокации“. Говорейки от Анкара, столицата на Турция, Ердоган призова протестите да приключат и заяви, че „вместо да отговорят на обвиненията“, опозиционните партии са „направили най-гнусните и незаконни изявления в нашата политическа история през последните пет дни“.
В понеделник в близост до кметството бяха забелязани автомобили с водни оръдия, въпреки че протестите изглеждаха до голяма степен мирни и не се повториха ожесточените сблъсъци от неделя. Лидия, една от демонстрантките, заяви пред АФП:
„Турските власти ни преследват като вредители. Разпръснаха по нас лютив спрей като инсектицид.“
Младите хора – много от които може би не познават друго правителство освен това на Ердоган – изиграха важна роля в протестите. Те имат различни политически възгледи и не изглежда да са свързани с конкретно политическо движение по време на протестите. Те се обединяват срещу правителството, но не се колебаят да критикуват и опозицията.
Запитана дали се страхува от евентуалните последици от демонстрациите, една от жените каза предмедията:
„Вече няма какво да губим“.
Друга, 25-годишна жена, която присъства на протеста в неделя, казва, че преди се е страхувала и бе категорична:
„Но сега просто съм ядосана.“
В данните, публикувани преди събранията в понеделник вечерта, турското правителство съобщи, че от началото на протестите са били арестувани 1133 души.
След като CHP очевидно прекратява митингите си в Истанбул, не е ясно дали други спонтанни протести ще продължат. Лидерът на CHP Озгур Озел говори пред хилядите събрали се в понеделник вечерта, като заяви пред тълпата, че демонстрацията е „акт на противопоставяне срещу фашизма“.
Озел изтъкна, че във вторник ще посети Имамоглу в затвора в Силиври. Той добави, че CHP ще апелира той да бъде освободен в очакване на съдебния процес и процесът да бъде предаван на живо по държавната телевизия TRT.
В понеделник Имамоглу беше утвърден като кандидат на CHP за президентските избори в Турция през 2028 г., въпреки че е в ареста. Гласуването за избора беше символично, тъй като той беше единственият кандидат.
Предишната нощ той прекара в ареста, след като беше официално арестуван и обвинен в „създаване и управление на престъпна организация, вземане на подкупи, изнудване, незаконно записване на лични данни и фалшифициране на търг“. Освен това е отстранен от поста си на кмет. Прокурорите го обвиниха и в „подпомагане на въоръжена терористична организация“, но това не беше включено в обвиненията.
Преди да бъде задържан, Истанбулският университет заяви, че отнема дипломата на Имамоглу. Ако тя бъде потвърдена, това ще постави под въпрос кандидатурата му за президент, тъй като турската конституция изисква президентите да имат завършено висше образование.
В публикация в X през уикенда Имамоглу заяви, че „никога няма да се огъне“ и разкритикува ареста си като „черно петно върху нашата демокрация“. Съпругата му, Дилек Кая Имамоглу, заяви пред демонстрантите пред кметството на Истанбул, че „несправедливостта“, с която се е сблъскал съпругът ѝ, е „засегнала всяка съвест“.
Голяма част от гнева на протестиращите е насочен към Ердоган и неговото правителство.
„Не знам какво е правил преди 20 години, но в днешно време той е просто диктатор“, коментира 22-годишният студент Ирмак пред BBC World Service по време на демонстрация в района на Саръчан в Истанбул.
Ирмак и приятелите ѝ Озге и Елиф потвърдиха, че са активирали функцията за споделяне на местоположението на телефоните си, тъй като се страхуват да не бъдат задържани от полицията.
Тези демонстрации са най-масовите в Турция след протестите „Гези“ през 2013 г., които започнаха в Истанбул заради разрушаването на местен парк. До голяма степен те бяха мирни, но в неделя полицаите стреляха с водни оръдия и използваха лютив спрей, докато се стигаше до сблъсъци.
„Ние сме плодовете от дърветата на Гези“, изтъкна Ирмак и продължи:
„Ние сме тук, за да защитим демокрацията. Не става въпрос само за Екрем Имамоглу – става въпрос за демокрацията в Турция.“
Имамоглу е един от над 100-те души, задържани миналата седмица в рамките на разследването. Сред останалите арестувани са политици, журналисти и бизнесмени.
„Ние не приемаме тази несправедливост“, заяви пред „BBC“ Мустафа, който е сред протестиращите. Мъжът добави:
„Искаме демокрация и искаме да си върнем приятелите, защото Имамоглу не е единственият, който е зад решетките в момента.“
Той подчерта:
„Искаме да възстановим демокрацията в тази страна и да спасим републиката от този авторитарен популистки режим. А в краткосрочен план просто искаме да си върнем кмета, искаме да си върнем приятелите.“
Арестът на Имамоглу не възпрепятства кандидатурата му или избирането му за президент, но той няма да може да се кандидатира, ако бъде осъден по някое от обвиненията срещу него.
Опозиционният кмет е смятан за един от най-сериозните съперници на Ердоган, който заема поста в Турция от 22 години и като министър-председател, и като президент.
Мандатът на Ердоган изтича през 2028 г. и съгласно действащите правила той не може да се кандидатира отново, но може да свика предсрочни избори или да се опита да промени конституцията, за да му позволи да остане на власт по-дълго.
Министерството на правосъдието на Турция разкритикува онези, които свързват Ердоган с арестите, и настоя за своята съдебна независимост.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм