Планинските райони останаха отворени за посещения през втората блокада покрай COVID пандемията. Негостоприемните зимни условия и всеобщата паника от вируса не са повлияли особено много върху приключенския дух на хората и планините са пълни. Това заяви пред „Bulgaria ON AIR“ директорът на Планинска спасителна служба – Емил Нешев.
Нешев напомни, че месеците декември и януари са най-коварни и са хващали в своите капани немалка част от опитните планинари. Снежната покривка все още е оскъдна, но и леките снеговалежи, вятърът, мъглите носят рискове, които не са за подценяване.
В момента в България има над 530 планински спасители, като съвсем малка част от тях са щатни – около 44. Всички останали работят на доброволчески начала. Липсата на хеликоптер усложнява спасителните експедиции и се работи трудно, но през 2023 г. се очаква вече да разполагаме с поне една машина.
Бързоразвиващите се технологии играят ключова роля в акциите по издирване и откриване на затрупани от лавина хора, понеже уредите успяват да засичат електронни устройства.
„Всички сериозни марки екипировки имат отражатели, които са имплантирани в якето, дрехите, панталоните, понякога в раниците. Такива отражатели могат да се купят допълнително и са по-евтини от лавинните уреди“, разясни Нешев.
Според директора на ПСС предстоящият зимен сезон е изпълнен с въпросителни и прогнозите му са той да бъде по-скоро сложен. Въпреки че през пролетта планините бяха забранени за посещения, помощ е била оказана на 2634 души, а към момента цифрата е 2629.