В други моменти Мирвайс Самади би приветствал кампания за възпиране на сънародниците си да изберат да станат нелегални мигранти и да предприемат често опасния път от Афганистан до Европа, пише “The Guardian”.
Най-лошата част от работата му като посланик на Афганистан в Атина – освен странния плен, в който се е озовал да представлява нация, чиито лидери отказва да разпознае – уведомява семействата у дома за близки, загинали по пътя. Неизменно те са жертви на контрабандни мрежи, мотивирани единствено от печалба. Но съобщението на Гърция за медиен блясък, който да обезсърчи “незаконните мигрантски потоци” от Афганистан само седмици след като талибанските бойци завзеха властта, също остави посланика ужасен.
Пред европейската враждебност към афганистанците на Запад – и тъй като новият режим се зарича да управлява според безмилостното тълкуване на ислямския закон – Самади, подобно на други кариерни дипломати, все още лоялни към стария режим, се наложи да моли правителствата на ЕС да помислят отново.
“Това е време за солидарност, а не време Западът да обърне гръб на хората в Афганистан и да ги изостави или да проведе кампания, която ги призовава да останат”, каза той предвестника в кабинетния си посланически офис. Той добави:
“При нормални обстоятелства не бих подкрепил незаконното движение, но когато хората са принудени да напуснат поради ситуацията със сигурността им и от страх за живота си, какво трябва да направим?”
Дясноцентристкото правителство на премиера Кириакос Мицотакис представи инициативата, финансирана от ЕС, като заяви, че целта ѝ е “да стане ясно, че Гърция охранява границите си по организиран начин и не допуска потоци от незаконна миграция”. На фона на опасенията страната отново да се превърне в портал за хиляди бежанци, които да влязат в Европа, отчаяни да избягат от излишъците на ислямистките твърдолинейни, които все още търсят международна легитимация, гръцкото миграционно министерство призна, че този ход е предизвикан от “последните геополитически събития в Афганистан”. В рамките на кампанията масовите афганистански вестници и социалните медии ще бъдат насочени към това, което официалните лица нарекоха блицкриг със съобщения, целящи да разубедят афганистанците да плащат на контрабандистите, за да им помогнат да избягат.
Ще бъдат използвани платформи, включително YouTube, като се съобщава, че се подготвят видеоклипове, които да предадат безкрайната реалност на това, което очаква хората, ако успеят да стигнат до Гърция по нередовен начин. Тази седмица търсещите убежище на Самос бяха преместени в “затворен” и силно укрепен център за приемане – първото от петте финансирани от ЕС съоръжения на егейските острови, което е обградено от огради във военния стил и оборудвано с магнитни порти, по-резониращи от затвора, отколкото лагер за мигранти, казват неправителствени организации.
В своя интелигентен син костюм, риза с копчета за ръкавели, мокасини и жълта вратовръзка, Самади, който служи във Вашингтон преди да пристигне в Атина през 2019 г., визуално е всичко онова, което не са талибаните. Подобно на посланиците на Афганистан по целия свят, той беше назначен от сегашния външен министър в изгнание Мохамад Ханиф Атмар, с когото той и колегите му все още се срещат като представители на “законното правителство” на Кабул в седмичните онлайн срещи на Zoom. Посочвайки прапорщика, който Ислямската република използва преди превземането на талибаните, той заяви:
“Никой не ни е казал да свалим знамето си. Намираме се в нестабилна ситуация, в която никой не разпознава талибаните, но никой не знае колко дълго ще продължи това.”
Западните сили не признаха наскоро обявеното правителство на талибаните, а външният му министър Амир Хан Мутаки все още не е назначил представители, които да заместят контингента на посланиците на Афганистан в чужбина, ако се установят дипломатически отношения. В резултат на това нейните задгранични мисии остават в ръцете на прозападни кариерни дипломати, изумени от хода на събитията в родината им, несигурни как ще оцелеят финансово и провеждат срещи с официални лица, избягали от страната.
Самади, чиято съпруга е виден активист за правата на жените, принадлежи твърдо в това училище. Времето му в Атина е сигнал за събуждане на отчаянието, което кара Афганистан да търси убежище в Европа, често на голяма лична цена. Дипломатът казва, че преди осем месеца той също е настоявал сънародниците му да не предприемат опасни пътувания до Гърция, дълго време на първа линия на пристигащите мигранти и бежанци от Азия, Африка и Близкия изток. Той каза:
“Най-трудната част от работата ми е да информирам семейства на деца, които са намерени мъртви в морето или в горите около гръцко-турската сухоземна граница. В интервюта с всички големи телевизионни канали в Афганистан насърчавах хората тогава да не се опитват да идват нелегално. Казах, моля, не изпращайте децата си на тези опасни пътувания. Но сега обстоятелствата са напълно различни.”
Описвайки ситуацията като уникална, той предупреди:
“Ако държавите затворят границите си, това ще бъде човешка катастрофа … сега не е подходящият момент за такава кампания, всички сме виждали сърцераздирателните сцени.”
Вместо това, каза той, всички нации трябва да държат Талибаните са отговорни, защото ако ситуацията в Афганистан се подобри и се обогати с по-добри възможности за работа, сигурност и свобода на изразяване за жените, активистите за правата на човека и гражданското общество – желанието да напуснат ще намалее. Дипломатът каза:
“Сега е моментът да направим талибаните отговорни. Ако талибаните не влязат в преговори с други афганистански политически групи и се съгласят да сформират широкообхватно, приобщаващо правителство, основано на върховенството на закона и зачитането на правата на всички, тогава не бива да спираме, а да помагаме за извеждането на уязвимите хора.”
Афганистанците представляват най-големия брой търсещи убежище в Гърция – въпреки че по-голямата част са насочени другаде – с около 40 000 регистрирани в страната.
Забележителна сграда, кацнала на кота в северните покрайнини на Атина, посолството на Афганистан ежедневно беше потопено от стотици, изискващи паспорти и други документи, за да кандидатстват за признаване на статут на бежанец, преди пандемията. Самади обясни:
“Досега само около 10 000 от 40 000 души тук са обработили своите искания. Останалите все още чакат. Над 95% пристигат без документи, а над 90% са в много лошо икономическо положение. Те са продали всичко, дрехите си, имотите си, бижутата, за да направят пътуването.”
Преди гръцката кампания дори да се изправи от земята, има въпроси дали тя ще има някакъв ефект. Джанлука Роко, ръководител на мисията на Международната организация по миграция (МОМ), агенцията на ООН по миграцията, в Гърция, заяви:
“Мигрантите се доверяват на собствените си източници и имат собствен начин да разбират нещата. Те не слушат толкова много кампании. Обикновено те се доверяват повече на своята мрежа от семейства и приятели, отколкото на съобщения от правителствата на Европа.”
След падането на Кабул, Гърция-която също взе участие в усилията за евакуация, ръководена от САЩ през август, е приела около 65 афганистански бежанци, включително шест жени депутати, пристигнали на път за презаселване със семействата си в САЩ. Външното министерство на Атина ги определи като “защитници на основните ценности, свободата на изразяване и равенството между половете”.
Самади каза, че може да съчувства на вътрешния натиск, с който се сблъсква гръцкото правителство, но също така от ЕС зависи да отстоява основните ценности, които представлява. Посланикът каза:
“Хиляди бежанци пристигнаха тук и знам, че Гърция има предизвикателства, но трябва да се предприемат съвместни усилия на ЕС за справяне с това общо предизвикателство.”
И добави:
“Хората в Афганистан сега са в шоково състояние. Но ако ситуацията не се подобри, определено през следващите месеци, след като зимата отмине, има голяма възможност за големи мигрантски потоци към Гърция и ЕС.”