Осигуряването на независимост на антикорупционните институции е важен елемент от международните ангажименти на Украйна и техните лидери трябва да бъдат избирани чрез прозрачни и политически неутрални процеси, заявиха посланиците на страните от Г7 в изявление в Twitter, предава “ukrinform”.
“Осигуряването на независимост, почтеност и силен правен статут на тези институции е важен елемент от международните ангажименти на Украйна, включително като част от сътрудничеството с ЕС и непрекъсната подкрепа от международни финансови институции.“
Те добавиха, че това е от съществено значение за качеството на живот на украинските граждани, както и за бизнес и инвестиционния климат на Украйна.
“Посланиците на G7 подчертават необходимостта да се избират ръководители на антикорупционни институции чрез прозрачни, основани на заслуги и политически неутрални процеси на подбор”, се казва в изявлението.
На 28 август Конституционният съд обяви за противоконституционен президентски указ за назначаване на Артем Ситник за директор на Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ).
През май 2020 г. Конституционният съд получи предложение от 51 депутати относно конституционността на президентския указ за назначаване на Ситник за директор на НАБУ. На 9 юли Големият състав на Конституционния съд започна разглеждането на делото.
Авторите на предложението, сред които Александър Дубински, Максим Бужански, Виктор Медведчук, Андрий Деркач и други, смятат, че президентът незаконно е назначил Ситник за директор на НАБУ, тъй като Конституцията не предвижда правомощията на държавния глава да назначава директор на НАБУ. По тяхно мнение с назначаването на директора на НАБУ президентът е нахвърлил конституционните си правомощия и е нарушил забраната за узурпация на държавната власт, установена с част 4 от член 5 от Конституцията.
Ситник беше назначен за директор на НАБУ през април 2015 г. от тогавашния президент Петро Порошенко. Халина Янченко, заместник-ръководител на фракцията “Слуга на народа”, заяви на “Укринформ” на 1 септември, че Върховната Рада може да направи промени в законодателството тази година, които да предвиждат прозрачна процедура за освобождаване на ръководителите на антикорупционни институции. По-рано директорът на НАБУ Артем Ситник заяви, че парламентът трябва да премахне конфликтите между Конституцията и закона за НАБУ.