Последна съдебна битка във Великобритания за основателя на „Уикилийкс“ Асанж

0
83
Правосъдие
Снимка: Pixabay

Днес адвокатите на Джулиан Асанж ще започнат последното си съдебно дело във Великобритания, за да попречат основателят на „Уикилийкс“ да бъде изпратен в Съединените щати, за да му бъдат повдигнати обвинения в шпионаж, съобщава „Асошиейтед прес“.

52-годишният Асанж се бори срещу екстрадицията повече от десетилетие, включително седем години в самоизгнание в еквадорското посолство в Лондон и последните пет години в строго охраняван затвор. Десетки поддръжници, които държаха плакати „Освободете Джулиан Асанж и скандираха „има само едно решение – без екстрадиция, проведоха шумен протест пред Върховния съд в Лондон, където адвокатите на Асанж ще поискат от двама съдии от Върховния съд да дадат разрешение за ново изслушване на жалбата – последното му юридическо хвърляне на зара във Великобритания.

Ако съдиите се произнесат в ущърб на Асанж, той може да поиска от Европейския съд по правата на човека да блокира екстрадицията му – въпреки че поддръжниците му се притесняват, че той може да бъде качен на самолет за САЩ преди това да се случи. Поддръжниците планират да демонстрират пред неоготическата сграда на съда и през двата дни, а в края на изслушването да се отправят на шествие към офиса на министър-председателя Риши Сунак на „Даунинг стрийт“.

Съдиите Виктория Шарп и Джереми Джонсън могат да произнесат присъда в края на двудневното изслушване в сряда, но е по-вероятно да им отнеме няколко седмици, за да обмислят решението си. Групата за свобода на печата „Репортери без граници“ заяви:

„Това изслушване бележи началото на края на делото за екстрадиция, тъй като всички основания, отхвърлени от тези съдии, не могат да бъдат обжалвани по-нататък във Великобритания – това приближава Асанж опасно близо до екстрадицията.“

На Асанж, австралийски гражданин, са повдигнати 17 обвинения в шпионаж и едно обвинение в компютърна злоупотреба във връзка с публикуването на секретни американски документи на неговия уебсайт. Американските прокурори твърдят, че той е помогнал на анализатора на разузнаването на американската армия Челси Манинг да открадне дипломатически телеграми и военни досиета, които по-късно „Уикилийкс“ публикува, излагайки на риск живота на хората. За поддръжниците му Асанж е журналист, който разобличава тайните, разкрива военните нарушения на САЩ в Ирак и Афганистан и има право на защита по Първата поправка. Те твърдят, че обвинението е политически мотивирано и той няма да получи справедлив процес в САЩ.

Съпругата му Стела Асанж – адвокат, за която той се ожени в затвора през 2022 г. – коментира, че здравето му се е влошило през годините на заточение. Пред репортери миналата седмица тя призна:

„Здравето му е в упадък, както психически, така и физически. Животът му е изложен на риск всеки ден, в който остава в затвора, и ако бъде екстрадиран, ще умре.“

Правните проблеми на Асанж започнаха през 2010 г., когато той беше арестуван в Лондон по искане на Швеция, която искаше да го разпита във връзка с обвиненията в изнасилване и сексуално посегателство, отправени от две жени. През 2012 г. Асанж избягва освобождаването под гаранция и търси убежище в посолството на Еквадор, където е извън обсега на британските и шведските власти, но на практика е и затворник в малката дипломатическа мисия.

В крайна сметка отношенията между Асанж и неговите домакини се влошиха и той беше изведен от посолството през април 2019 г. Британската полиция веднага го арестува за нарушаване на условията за освобождаване под гаранция през 2012 г. През цялото време на битката за екстрадиция той е държан в лондонския затвор „Белмарш“. През ноември 2019 г. Швеция прекратява разследването за сексуални престъпления, тъй като е изминало прекалено много време.

Адвокатите на Асанж твърдят, че ако бъде осъден, той може да получи до 175 години затвор, въпреки че американските власти заявиха, че присъдата вероятно ще бъде много по-кратка.

През 2021 г. съдия от окръжния съд на Обединеното кралство отхвърли искането за екстрадиция от САЩ с мотива, че Асанж вероятно ще се самоубие, ако бъде държан при тежки условия в американски затвор. По-висшестоящите съдилища отмениха това решение, след като получиха уверения от САЩ за лечението му. Британското правителство подписа заповед за екстрадиция през юни 2022 г.

Междувременно миналата седмица австралийският парламент призова на Асанж да бъде позволено да се върне в родината си.

„Независимо от това къде стоят хората, това нещо не може да продължава и да продължава до безкрайност, заяви министър-председателят Антъни Албанес.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments