В цяла Азия границите се отварят, а карантинните мерки отпадат, тъй като дори последните няколко държави, които досега се придържаха към ограниченията, наложени заради пандемията от COVID-19, се връщат към пътуванията. С изключение на една страна – Китай, пише „CNN“.
След като икономиките им бяха засегнати от близо 3-годишното замразяване на пътуванията, през последните няколко месеца няколко държави в региона отново отвориха врати за международни посетители, като този ход това донесе облекчение не само на туристическия бранш, но и на милиони жители, които изпитваха несигурност на работните си места и на много други, които бяха принудително разделени от семействата си по време на пандемията.
Не такава е ситуацията в Китай, чиято икономика пострада от строгата политика на властите за нулево разпространение на COVID-19, включваща стриктен граничен контрол, често налагане на локдауни и задължителни карантини. Както изглежда, там не се очертава скоро да бъде сложен край на ограниченията, въпреки нарастващото обществено недоволство. Надеждите, че Пекин може да смекчи политиката си след дългоочаквания конгрес на Комунистическата партия по-късно този месец, намаляха, след като вчера държавният вестник „People’s Daily“ определи досегашния подход като „най-добрия избор“.
„В моменти като този трябва да осъзнаем, че динамичната политика за нулево разпространение на COVID-19 е устойчива и трябва да се следва.“, гласи коментар от доклад, в който се изтъкват продължаващите епидемии в страната. По-късно в доклада се добавя, че политиката е свела до минимум икономическото негативно въздействие на вируса и е помогнала да се поддържа ниска смъртност на национално ниво.
Позицията на Китай означава, че е единствената страна, която смята да продължи със строгите мерки, дори в Източна Азия, където правителствата най-бавно отменят ограниченията. През по-голямата част от пандемията политиката за нулево разпространение на вируса беше норма в голяма част от региона, като много страни и територии продължиха да налагат ограничения дори когато ваксините станаха широко достъпни през 2021 г.
През септември Хонконг – полуавтономен китайски град, който има отделна гранична политика от тази на континенталната част на страната, прекрати най-строгата карантина в света. Решението беше приветствано от местните жители, собствениците на търговски обекти и държавни служби, зависещи от туризма. През септември самоуправляващият се остров Тайван също разхлаби част от мерките, като възобнови безвизовото влизане за посетители от страни като САЩ и Европейския съюз. Това беше обявено, след като правителството намали задължителната карантина от седем на три дни за пристигащите от чужбина, считано от юни.
Япония, една от най-популярните туристически дестинации в Азия, също отвори отново врати през юни 2022 г., въпреки че позволяваше на туристите да идват само на организирани групи, а не индивидуално. Властите промениха решението си през септември, като позволиха посещенията и за индивидуални туристи без дневен лимит за броя на влизащите в страната.
През юни Южна Корея отмени изискванията за карантина за всички международни пътници, независимо от тяхната националност и ваксинационен статус. И изглежда, че този подход е довел до положителен резултат. Според Корейската статистическа информационна служба през август в страната са пристигнали близо 311 000 души, от които повече от половината са били туристи, докато през същия период на миналата година те са били едва 97000.