Посолството на САЩ в Хартум заяви в понеделник, че администрацията на президента Доналд Тръмп е премахнала Судан от американския списък на държавните спонсори на тероризма, което може да помогне на африканската държава да получи международни заеми за съживяване на очуканата си икономика и прекратяване на статута на пария, информира “Асошиейтед прес”.
Посолството на САЩ в Хартум заяви в публикация във Фейсбук, че премахването на Судан е в сила от понеделник и че уведомление за това, подписано от държавния секретар на САЩ Майк Помпео, ще бъде публикувано във Федералния регистър. Той заяви, че 45-дневният период на уведомяване на Конгреса е изтекъл.
Определянето на Судан за държавен спонсор на тероризма датира от 90-те години, когато Судан бе домакин за кратко на лидера на Ал Кайда Осама бин Ладен и други издирвани бойци. Смята се също, че Судан е служил като тръбопровод за Иран за снабдяване с оръжие на палестинските бойци в ивицата Газа.
Делистирането на Судан също е ключов стимул за правителството в Хартум да нормализира отношенията с Израел. Двете страни се договориха да поддържат пълни дипломатически връзки, което превръща Судан в третата арабска държава – след Обединените арабски емирства и Бахрейн – която се насочи към нормализиране на отношенията с Израел тази година. След Судан Мароко установи и дипломатически връзки с Израел.
Суданският генерал Абдел-Фатах Бурхан, ръководител на управляващия суверенен съвет, приветства този ход като „историческо решение“ от страна на администрацията на Тръмп. Той написа в Туитър в понеделник, че премахването на Судан от списъка “ще допринесе за подкрепа на демократичния преход”.
Судан е в крехък преход към демокрация след въстание, довело до свалянето на бившия автократичен президент Омар ал Башир през април 2019 г. В окръга сега се управлява съвместно военно и гражданско правителство, което търси по-добри връзки с Вашингтон и Запада.
През октомври Тръмп обяви, че ще премахне Судан от списъка, ако той изпълни обещанието си да плати 335 милиона долара на американски жертви на терор и техните семейства. Судан се съгласи да плати обезщетение за жертвите на бомбардировките на американските посолства в Кения и Танзания през 1998 г. – нападения, извършени от Ал Кайда, докато бин Ладен живееше в Судан.
Според съобщението от октомври, след като парите за обезщетение бяха депозирани, Тръмп трябваше да подпише заповед за премахване на Судан от списъка с тероризма, върху който той е останал под тежки американски санкции в продължение на 27 години. След съобщението на Тръмп суданското правителство също подписа споразумение със САЩ, което може ефективно да спре всякакви искове за обезщетение, подадени срещу африканската държава в американските съдилища.
Тази сделка възстановява в американските съдилища това, което е известно като суверен имунитет към суданското правителство. Той обаче ще влезе в сила, след като Конгресът на САЩ приеме законодателство, необходимо за прилагане на споразумението. Хартум заяви, че дотогава парите за обезщетение от 335 милиона долара ще бъдат държани в ескроу сметка.