Чрез закупуването на изтребителите F-16 България ще стане по-надежден партньор, ще бъде по-малко зависима от руските военни съоръжения и ще допринесе за укрепването на националната и регионалната сигурност. Това заяви заместник-ръководителят на дипломатическата мисия в Посолството на САЩ в София Джъстин Фридман по време на пресконференция, предаде „Дневник“.
На 19 юли парламентът ратифицира международните договори за закупуването на 8 изтребителя F-16 BLOCK 70. Офертата е валидна до 5 септември. Дотогава България трябва да плати $1,256 милиарда. Чака се решение на Конгреса, с което Съединените американски щати ще дадар между 46 – 60 милиона долара, което би понижило цената.
Джъстин Фридман отговори на критиките на държавния глава Румен Радев, че са направени компромиси с обучението и оборудването:
„Бяха положени много усилия да се погрижим пакетът да отговаря на българските нужди. Пакетът, който предлагаме според мен, отговаря на нуждите на България.“
Директорът на „Международно бизнес развитие на F-16“ в Lockheed Martin Джим Робинсън подчерта, че няма спестена или пропусната способност и страната ни ще получи боен самолет от четвърто поколение.
„Когато купува F-16, всяка държава трябва да има предвид, че се купуват не само самите самолети, а и обслужването. Имайте предвид, че обслужването при следващите осем няма да го заплащате, защото вече ще го имате. Поддръжката вече също ще си я имате от първите осем, пилотите вече ще бъдат обучени, тоест ще бъде много по-евтино“, добави той.
Първият самолет F-16 ще бъде произведен до декември 2022 г. Той ще бъде изпратен в страната ни, така че българските авиоинженери и техници да могат да се запознаят с него. По този начин, когато получим първите 6 изтребителя през 2023 година, ние ще можем да работим с тях веднага. Последните два ще бъдат доставени до 2024 година, като с тях ще се проведе обучение в САЩ. През този период ще разчитаме на МиГ-29, които се поддържат в Русия.
Между 2021 и 2023 година ще има обучения за техници, команден състав и пилоти. Възможно е новите F-16 да се държат в авиобаза „Граф Игнатиево“, а поддръжката да бъде в завода „Авионамс“.