Потърпевши от действия на служители на Четвърто Районно управление в Бургас разказаха пред Искра.бг, че са подложени на системен тормоз, който продължава от години. Ивайло Върбанов твърди, че е паркирал своя автомобил в частен имот, който се намира на плажа на рибарското селище на морския град. На 1 септември полицаи пристигат и съставят два акта на мъжа, въпреки че според него той не само, че не е извършил нарушение, а точно обратното – полицаите са нахлули в частен имот.
Ивайло разказа пред Искра.бг, че не знае каква е стойността на санкциите, защото той не е подписал актовете. Заради това не е получил копие от тях. Ако такова му бъде връчено, той ще ги обжалва по съответния ред.
„Миналата седмица също ме викаха за подобни неща. Някои е подал сигнал пак за същото. Ние казахме, че това не е в тяхната юрисдикция, защото джетовете и лодките са проверени от компетентните органи. Извикаха ни с призовки. Отидохме с адвокатка, която им обясни, че това въобще не е тяхна работа и днес идват пак, на място“, обясни той.
Парцелът го стопанисват те, а самият имот е закупен от частна фирма, на която принадлежи и бившата водолазна школа.
„В Четвърто Районно управление сме им заснемали четири-пет пъти цялата документация, по различни поводи, защото те не спряха да ни тормозят от пет-шест години за всевъзможни неща. В момента има съдебни спорове за земята, но това не я прави публична държавна собственост. Тя е частна. Имаме спорове за решението, че е частна, но точно, където е спрян автомобилът, конкретното място е подход към кея. Тук има кей, който е частен. Това е единственият частен кей, закупен от държавата за водолазната школа – с документи, с нотариален акт, с всичко. Плюс това е върху трева, но според тях имало трева и пясък и това го правело плаж. Писаха ми дори отделен акт за колесно превозно средство, спряно на плажа, а то половината е във водата“, категоричен беше Ивайло Върбанов.
Той разказа, че по време на проверката ги е попитал защо не са си направили полицаите предварителна проверка чий е този имот. Но те му казали, че тепърва ще правят такава и ако се окаже, че е частен, щели да паднат актовете и да му се извинят.
Действията на полицаите от Четвърто Районно управление будят сериозен интерес, защото те не са били толкова активни, когато Стефан Петров от Организация за закрила на българските граждани /ОЗБГ/ им е подал сигнал за багер на плажа в рибарското селище. Машината е била там на 22 май. Тя е забеляна от граждани, които подават сигнал на ОЗБГ. От своя страна Организацията сигнализира Районна прокуратура-Бургас, МОСВ, РИОСВ-Бургас и Община Бургас.
Стефан Петров е извикан във връзка с казуса в Четвърто Районно управление. Там той трябва да разкаже защо според него е извършено нарушение и в какво се изразява то. Човекът, закарал багера на плажа, е установен. Но въпреки всичко това полицията не предприема никакви действия той да бъде санкциониран по какъвто и да било начин, въпреки че пясъкът е изринат. Районна прокуратура излиза с аргумента, че ставало въпрос за почистване на плажа, защото така било казало отговорното лице. Досъдебно производство не е образувано.
От всичко това излиза, че полицията действа с двоен аршин в различните случаи. Така заради законовите действия, които извършва Ивайло Върбанов и неговото обкръжение, за да запазят повереното им имущество, по този начин те развалят схемите на определен кръг от хора в селището. Освен това местните говорят, че е обещано на полицай от Четвърто Районно управление място на трети канал и затова полицията проявява толкова силна активност спрямо Ивайло Върбанов и неговите познати.