Жители на Бургас изразиха сериозни притеснения относно потенциалната опасност от замърсяване на въздуха с фини и ултрафини прахови частици, породени от насипните товари в местното пристанище. Наши читатели ни изпратиха и снимков материал, показващ разтоварването на въглища в събота. Техните притеснения са подсилени от факта, че огромни количества въглищен материал са били складирани близо до центъра на града, което поставя под въпрос качеството на въздуха и здравето на гражданите.
По този повод се свързахме с д-р Веселин Джендов, хирург и почетен член на научното дружество по клетъчна биология, експерт към Римския университет „Сапиенца“ по европейска програма – за радон и фини прахови частици и връзката им с рака и болестите на белия дроб. Според него тези микроскопични частици са изключително опасни за човешкото здраве. Те могат да проникнат дълбоко в дихателните пътища и да се отложат по кръвоносните съдове, което увеличава риска от респираторни и сърдечно-съдови заболявания, включително рак на белите дробове.
Припомняме ви, че преди повече от година отново бяхме получили сигнал от граждани по темата. Тогава отправихме въпроси към представители на „БМФ Порт Бургас“ и Държавният оператор “Пристанище Бургас” ЕАД. Те отбелязаха, че предприемат всички необходими мерки за намаляване на риска от замърсяване. Според думите им процесите на обработка на насипни товари са строго регулирани.
За да се справят пристанищата със заплахата от фините прахови частици, експерти в областта препоръчват няколко ключови мерки:
– регулярно оросяване на площадките, където се съхраняват и обработват насипните товари, за да се минимализира разпространението на прах във въздуха
– строго спазване на технологичните карти за обработка на товарите, които са съгласувани със съответните регулаторни органи
– непрекъснат мониторинг на качеството на въздуха в района на пристанището и прилагане на строги мерки при отклонения от нормите.
Д-р Джендов е категоричен обаче, че местата за съхранение на насипни товари трябва да бъдат изнесени извън града, за да се предпази здравето на гражданите и да се осигури чиста и здравословна среда за живот.
Въпреки уверенията на пристанищните оператори, че са взети всички необходими предпазни мерки, общественото недоволство и притесненията за здравето насочват вниманието към необходимостта от по-строг контрол и прозрачност в управлението на насипните товари в Бургас. По думите на хората единствено чрез съвместни усилия и постоянен диалог между пристанищните власти, местната общност и здравните специалисти може да се гарантира безопасността и здравето на жителите на града.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg
Този прах се разнасяше цяла неделя в центъра!
Като няма качествен контрол, така ще е
[…] програма LIFE е Интегриран проект LIFE IP CLEAN AIR, насочен към подобряване качеството на атмосферния въздух. Той включва разработването на нови планове за […]