Руските войски, окупирали бившата атомна електроцентрала в Чернобил, са се оттеглили, съобщиха от ръководството на централата, предава „BBC“. Според украинската държавна ядрена компания „Енергоатом“, позовавайки се на информация от служителите на централата, в момента няма „външни хора“ на обекта. По-рано стана ясно, че някои руски сили са тръгнали към беларуската граница, оставяйки малка група след себе си.
Изглежда, че това изявление потвърждава докладите на висши служители на отбраната на САЩ в сряда за изтегляне. Припомняме, че руските войски превзеха Чернобил в началото на инвазията си в Украйна на 24 февруари. В изявление на „Енергоатом“ се посочва:
„Тази сутрин нашествениците обявиха намеренията си да напуснат атомната електроцентрала в Чернобил.“
По-късно компанията обвини руските военни в отвличане на членове на украинската национална гвардия, държани в плен от началото на войната. „Енергоатом“ предостави информацията си на работниците в завода и не даде цифри. Тя също така потвърди твърденията, че руските войски са изкопали окопи в най-замърсената част на зоната за изключване в Чернобил, получавайки „значителни дози“ радиация. Има непотвърдени сведения, че някои от тях се лекуват в Беларус.
„Агенция Ройтерс“ цитира работници в завода, които казват, че някои от войниците нямат представа, че са в радиационна зона. Руските военни обаче заявиха, че след завземането на централата нивата на радиация са останали в нормални граници.
Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ посочи в свое изявление, че не е в състояние да потвърди казаното. Ръководителят на украинската агенция, отговаряща за зоната на изключване, Евхен Крамаренко заяви, че нивата на радиация изглежда са нормални и няма индикации за значителни щети. Въпреки това, тъй като сензорите за засичане на нивата на радиация не работят, персоналът трябва да провери съоръженията, добави той.
Ръководителят на МААЕ коментира, че е в тесни разговори с украинските власти за изпращане на мисия в Чернобилската централа през следващите няколко дни.
През последните дни Русия заяви, че ще намали операциите си в Северна Украйна около столицата Киев и ще съсредоточи силите си в източния регион на Донбас. Чернобил се намира северно от Киев. Но в четвъртък генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изрази мнение, че Москва се препозиционира, а не се оттегля, за да се прегрупира, да се снабди с необходими ресурси и да подсили офанзивата си в Донбас. Той уточни:
„В същото време Русия поддържа натиск върху Киев и други градове. Така че можем да очакваме допълнителни настъпателни действия, носещи още повече страдания.“
„Няма промяна в целта на Русия да преследва военен резултат“, добави той.
Окупацията на Чернобилската площадка от 24 февруари, деня на инвазията, е съпътствана от притеснения относно прекъсвания на тока и проблеми за персонала, много от които бяха затворени там в продължение на седмици и не можеха да се приберат у дома.
Въпреки че вече не е работеща електроцентрала, Чернобил никога не е бил напълно изоставена и все още изисква постоянно управление. Това е мястото, което се смята за най-тежката ядрена авария в света през 1986 г.
Руското изтегляне се случва след изявление преди няколко дни от кмета на Славутич, близкия град, където се помещават работниците в завода, че руските войски са напуснали града.