Повече военна подкрепа за Украйна на фона на участието на Китай и Северна Корея

Участието на Пхенян и руското изпробване на нови балистични ракети в Украйна представляват „нова фаза във войната“

0
32
Европейски парламент, Брюксел. Снимка. wikimedia commons
Снимка. wikimedia commons

В резолюция, приета в четвъртък, Парламентът осъжда използването на севернокорейски войски срещу украинската армия и изпробването на нови балистични ракети в Украйна. Тези неотдавнашни стъпки на ескалация представляват нова фаза във войната и нов риск за сигурността на Европа като цяло, твърдят членовете на ЕП и призовават ЕС и другите партньори на Украйна да реагират по съответния начин.

Настоявайки, че „преговори относно Украйна не могат да се водят без Украйна“, членовете на ЕП призовават ЕС да работи за постигане на възможно най-широка международна подкрепа за Украйна и за намиране на мирно решение на войната. Парламентът призовава ЕС и държавите членки да се ангажират с прилагането на Формулата за мир в Украйна и да създадат необходимите условия за провеждането на втора среща на високо равнище относно мира, включително чрез ангажиране на страните от южното полукълбо.

Допълнителни санкции за страните, които оказват военна подкрепа на Русия

Като осъждат Иран, Беларус и Северна Корея за тяхната военна подкрепа за Русия, членовете на ЕП настояват държавите членки на ЕС да засилят допълнително режима на санкции срещу тези страни. Те подчертават, че както агресивната война на Русия срещу Украйна, така и участието на Северна Корея във войната и нейните ядрени и ракетни програми съставляват сериозна заплаха за основания на правила международен ред.

Участието на Китай

Членовете на ЕП също така призовават Пекин да прекрати цялата военна помощ или помощ с двойна употреба, която оказва на Русия, като добавят, че отказът да се промени курсът рискува да засегне сериозно двустранните отношения между ЕС и Китай. Вместо това Китай би могъл да използва значителното си влияние върху Северна Корея и Русия, за да помогне за намаляване на напрежението, казват те.

Засилване на военната подкрепа за Украйна

В резолюцията се изисква Съветът да разшири санкциите си срещу Русия; по-специално срещу сектори от особено икономическо значение, като металургичния, ядрения, химическия, селскостопанския и банковия сектор, както и срещу руските суровини.

Членовете на ЕП искат от ЕС и неговите държави членки да засилят военната си подкрепа за Украйна, включително чрез предоставяне на самолети, ракети с далечен обсег на действие, включително ракети TAURUS, модерни системи за противовъздушна отбрана, включително Patriots и SAMP/T, боеприпаси, както и MANPADS (ракети земя-въздух, включително ръчно преносими противовъздушни системи), артилерия и програми за обучение на украинските сили.

Всички държави членки на ЕС и съюзници от НАТО следва да се ангажират с военна подкрепа за Украйна, както колективна, така и индивидуална, с не по-малко от 0,25% от техния БВП годишно, се казва в резолюцията. Членовете на ЕП приветстват решението на президента на САЩ Джо Байдън да позволи на Украйна да използва усъвършенствани ракетни системи по военни цели на територията на Русия и да призовават ЕС и неговите държави членки да приемат подобни мерки.

Подчертавайки споделения стратегически интерес в подкрепа на Украйна, те призовават ЕС и неговите държави членки да установят контакт с бъдещата администрация във Вашингтон за укрепване на взаимноизгодното трансатлантическо сътрудничество.

Резолюцията беше приета с 390 гласа „за“, 135 гласа „против“ и 52 гласа „въздържал се“.

Заради безводието: ПП с програма „Вода за България“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments