Пожар в бежански лагер в Бангладеш: Има загинали и изчезнали

0
86
Бежанци
Снимка: Pixabay

Най-малко 15 души са загинали при голям пожар, който е пламнал в лагер за бежанци от етническото малцинство Рохинга в Бангладеш. Освен загиналите, най-малко 400 души, изчезнали при суматохата, се издирват, съобщи Агенцията на ООН за бежанците, цитирана от „BBC“. По официална информация десетки хиляди бежанци от Кокс Базар са останали без дом, след като са избягали. Междувременно организациите, които оказват помощ на бежанците, разкриха, че между 40 500 и 50 000 души са били засегнати от пожара.

Селището е част от мрежа, състояща се от лагери, в които са настанени над един милион бежанци, избягали от Мианмар от 2017 г. насам.

Все още имаме 400 души в неизвестност, като те вероятно са някъде в развалините.„, обясни Йоханес Ван дер Клаау от Агенцията на ООН за бежанците по време на брифинг в Женева, посветен на наболелия проблем.

UNHCR is deeply saddened at the loss of life and immense suffering caused by the massive fire in the refugee camps in Bangladesh.

Публикувахте от UNHCR, the UN Refugee Agency в Вторник, 23 март 2021 г.

По данни на агенцията над 550 души са ранени, около 45 000 са разселени, а най-малко 10 000 импровизирани приюта са унищожени. Мнозина са потърсили подслон в близките лагери или учебни центрове, информираха представители на специализираната агенция Световната продоволствена програма, които споделиха още, че някои от нейните хранителни центрове също са изгорели до основи.

Превърнати в пепел

Свидетели разказаха пред екип на „BBC“, че пожарът, който е пламнал вчера, е обхванал населеното място с поразителна скорост. Мойна Хатун сподели, че огънят внезапно е пламнал в посока юг.

Първоначално си мислех, че огънят ще бъде изгасен. Ето защо не изнесох вещите си от дома ми. Когато огънят стана опустошителен, се скрих в близкото гробище. Никога през живота си не бях виждала такъв опустошителен пожар.“ „Хиляди къщи са превърнати в пепел.“, обясни друг жител на лагера на име Сайед Алам.

Тези хора, бежанците рохинги, вече са преминали през изключително травмиращи събития през последните няколко години. Очевидно живеят при доста тежки условия. Можете да си представите колко стрес са преживели. И това събитие със сигурност ще им повлияе още по-негативно.“, заяви Оно Ван М., който е начело на благотворителната организация „Спасете децата“, която се намира в Бангладеш.

В бежанския лагер, за който се твърди, че е най-големият в света, се приютяват хора, избягали от съседен Мианмар, след военни репресии срещу етническото малцинство Рохинга. Рохингите са мюсюлмани, а Мианмар е страна с предимно будистко вероизповедание и по тази причина те са обект на ожесточено преследване от поколения насам. Последното изселване на рохинги, избягали в Бангладеш, започна през август 2017 г., след като военните сили на Мианмар реагираха крайно насилствено, след като бунтовническа група, съставена от техни представители, предприе атаки срещу няколко полицейски участъка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments