Разследване на неотдавнашната мащабна катастрофа заради горските пожари в Австралия установи, че страната трябва да очаква “по-лошо” в следващите години, информира “BBC”. Прегледът, който беше насочен върху Нов Южен Уелс (NSW), най-тежко пострадалия щат на континента, направи обширни предложения, насочени към по-добра подготовка за бъдещи сезони на пожари.
Огньовете се разбушуваха миналия август и горяха месеци наред, като убиха 33 души в национален мащаб и подпалиха огромни територии. Държавното правителство на NSW заяви, че ще приеме 76 препоръки от разследването.
“Крайните и изключително необичайни” пожари са унищожили 2476 къщи и 5,5 милиона хектара земя само в тази държава, според доклада на запитването на NSW Bushfire.“
“Случилото се ни показа пожари през залесени региони в мащаб, който не сме виждали в Австралия в записаната досега история, както и поведение на пожара, което изненада дори опитни пожарникари.”
Основните причини за горските пожари бяха сушата, която направи земята изключително суха и готова за изгаряне, горещото и ветровито време, както и климатичните промени. Премиерът на NSW Гладис Береджиклян каза във вторник: “Следващият пожарен сезон вече е пред нас.”
Тъй като смъртоносните пожари бушуват през лятото в Калифорния в САЩ, Нов Южен Уелс стана свидетел на зимни пламъци този месец – макар че никой от тях не представляваше значителна заплаха.
Какво препоръча докладът?
Той направи предложения за вземане на навременни мерки, включително:
- разпореждане на жителите в рискови райони да извършват задължително разчистване на земите си
- по-добри стратегии за борба с пожарите във въздуха, включително повече обстрелване с вода през нощта
- въз основа на повече техники за управление на земя от аборигени, като културно изгаряне, което позволява на пожарникарите да влизат в частни имоти, за да започнат контролирани изгаряния на материали, които подклаждат пламъците
- подобряване на системите за предупреждение за дим от горски пожар и проучване на въздействията му върху здравето
- повишаване на ефективността на правителствените агенции и одит на техния напредък.
По този повод Береджиклян каза:
“Трябва да приемем също така, че климатът ни се променя и тези, които написаха доклада, признават това.”
Докладът също така отбелязва тревожно покачване на бурите, генерирани от пожар – най-опасният вид пламъци. От 90 записани от началото на 80-те, една трета се проведе през изминалата година. Като цяло повечето пожари са предизвикани от удари на мълния и жарава от други пламъци. Имаше само 11 случая на хора, които умишлено се опитват да запалят горски масиви, подкрепяйки тезата, че палежът е неправилно смятан от някои хора като съществена причина за кризата. Той (докладът) добавя още, че сезонът тази година едва ли ще бъде толкова тежък.