Пожарната със съвети и мерки при горски пожари

0
127
Горски пожар
Горски пожар. Снимка: Изпълнителна агенция по горите

В страната ни и в съседни държави през лятото възникнаха големи по площ и сложност горски пожари. В съседна Гърция те продължават въпреки усилията не само на местната пожарна, но и на противопожарни екипи от държави членки на ЕС, в това число и на български огнеборци.

В своята същност горският пожар е неконтролируем пожар, който унищожава големи площи земя. Обикновено пожарите се предизвикват от мълния, от небрежността на хората или в резултат на умишлен палеж. Тези пожари понякога горят в продължение на дни и седмици и могат да унищожат огромни горски територии, понякога с хиляди декари горски фонд.

Отговорното поведение по отношение на горските пожари, включва не само непаленето на огън в гори и диви местности, но и навременното сигнализиране за такива в случай, че бъдат засечени.

Макар че някои от предпазните мерки изглеждат очевидни, те биват забравяни твърде често, посочиха от РДПБЗН-Пазарджик.

В случай че пътувате, спрели сте за кратък отдих или кампингувате:

Отделяйте настрана, в подходящ съд, кибритени клечки и фасове. Не ги хвърляйте през прозорците на колата.
– Не оставяйте бутилки, стъкла или отпадъци в гората или в полето, тъй като при нагряване, те лесно могат да причинят пожар.
– При никакви обстоятелства не наклаждайте огън. Трябва да знаете, че паленето на огън в каквато и да било дива местност, която не подлежи на охрана и няма съответното обозначение, е незаконно деяние и подлежи на санкции. Единствено в охраняеми местности, снабдени с подходящата екипировка и указания, наклаждането на огън е позволено.
– Не оставяйте горящи или тлеещи огнища или лампи без надзор. Не напускайте лагера преди да сте се уверили, че опасността от огън е редуцирана до минимум.
– Ако видите пламъци или пушек около гора или поле, незабавно сигнализирайте та телефон 112.

Познаването на околната среда и на рисковете от неконтролируеми пожари е съществен фактор за предпазването от огнената стихия. Ето защо по време на периоди с висок риск от пожари, в случай, че се разхождате сред природата, е важно да познавате пътищата и алтернативните маршрути, които регионът предлага.

Ако все пак се окажете в близост до горски пожар:

– Опитайте се да стоите встрани от периферните зони на гората.
– Помнете, че промяна в посоката на вятъра, може да стане причина да бъдете заобиколени от огъня. Винаги се движете в посока обратна на вятъра.
– Не се запътвайте в посока на низини и каньони и избягвайте хълма, по който се катери огънят.
– Не се опитвайте да потушите огъня сами.
– Обадете се на специализираните органи. В случай, че помагате при потушаването, следвайте инструкциите, дадени Ви от специалисти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments