„Обединението “Продължаваме промяната-Демократична България” ще отстоява съкращаване на сроковете за придобиване на българско гражданство, както е заложено в предизборната програма на формацията.“
Това заяви от трибуната на Народното събрание Антоанета Цонева, избрана от 18 МИР – Разград. Бившият председател на Комисията по политиките за българите извън страната подчерта, че е крайно неприемливо хората да чакат между 2 и 3 години за получаване на гражданство, както се случва в момента. Цонева уточни, че понастоящем срокът за установяване на българско гражданство по произход е девет месеца.
“Ние от ПП-ДБ категорично няма да се съгласим с допълнително удължаване на сроковете за придобиване на българско гражданство”, заяви тя.
Според Цонева, която е и част от ръководството на “Да, България”, всички държавни институции и парламентарни групи трябва да работят за повече предвидимост в процеса по придобиване на българско гражданство.
“Не може хората, които подават документите си, да нямат никаква сигурност в какви срокове ще получат произнасянето и дали в крайна сметка ще придобият българско гражданство”, каза още депутатът. Тя подкрепи и идеята за тържествена церемония при връчване на копие от указа на президента за българско гражданство.
“Необходимо е връзката между личността и държавата, каквато представлява гражданството, да бъде допълнително подсилена с подходяща публична церемония и полагане на клетва в момента на присъединяване към българската нация”, добави Цонева.
Народният представител напомни, че през годините организирани престъпни групи и мрежи са превърнали придобиването на българско гражданство в доходоносен бизнес, довел до санкции срещу вече бивш председател на ДАБЧ и секретаря на агенцията. С препратката си Цонева подчерта важността на Консултативния съвет при ДАБЧ, който предстои да бъде създаден най-късно до средата на юни.
“Нашата надежда е Консултативният съвет да бъде конституиран в установения срок, да бъдат подбрани подходящите хора и органът да бъде ресурсно-административно осигурен, така че да бъдат решавани в срок множеството гранични случаи, свързани с установяването на български произход на наши сънародници”, заключи Цонева.
Служебният правосъден министър Крум Зарков разкри престъпления с кандидатстването за българско гражданство по време на изслушване в Народното събрание. Той заяви пред депутатите от парламентарната трибуна:
„Поставените проблеми са изключително важни и са познати на Министерството на правосъдието. Предприели сме мерки, за да бъдат предотвратени. Нека използвам тази трибуна да кажа на всички в чужбина, които трябва да придобият българко гражданство, че нямат нужда от посредници. През последните месеци е изключително засилен контролът върху документите на кандидатите, като само през тази година е възложен контрол върху 1000 преписки.“
По думите му проверките се извършват от МВР и Министерството на външните работи. Според него проблемът на тези проверки е, че те удължават срока за произнасяне. Зарков съобщи, че е констатиран един интересен феномен:
„Тези хора, които живеят извън България предоставят документите си лично, но предоставят тук лице за контакт. В много от случаите хората, които са предоставили неистински документи предоставят един и същи контакт за България, което говори за известна степен на организираност, което е предмет на изследване от други органи. Тук става дума за престъпление без никакво съмнение. Посредниците са много изобретателни. Като например да задръстват системата, само за минута две всички часове на министерството са заети и така посредникът се оказва като продавач на билетчета. Взели сме мерки, срещу нас реакцията е много силна.“
По повод това, че закъсненията са огромни, Зарков заяви, че два са основните проблема.
„Единият е как се дава час и дата, на който да се подадат документите. За гражданите, които имат пребиване, няма нужда от час, но тези които живеят в чужбина трябва да се запишат. Преди системата се запълваше на шест месеца, което създаваше трудности, сега без да сме решили напълно проблема, въведохме рестрикции. Системата не се отваря на шест месеца, а ден за ден. Проблемът няма да бъде решен само само с технически средства, тъй като Агенция „Българско гражданство“ може да поеме 30 записвания на ден, а желанията са в пъти повече“, подчерта той. Зарков отбеляза, че е имал възможността да увеличи щата на дирекцията, така че тя да може да работи повече, но тук идваме до втория момент:
„Веднъж приети тези документи трябва да бъдат обработени в законови срокове, които са неизпълними.“