ПП-ДБ питат: Знае ли Община Пловдив кои са нейните имоти и как да ги запази за пловдивчани?

0
71
Община Пловдив
Община Пловдив. Снимка: Архив

Общинските съветници от ППГОС „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ внесоха питане към кмета на Пловдив Костадин Димитров, след сигнал до тях от Асен Стефанов – бивш директор на Пловдивския общински инспекторат и на териториалната дирекция на ДАНС в Пловдив.

В сигнала, постъпил и до Окръжната прокуратура-Пловдив, се разказва за това как поради бездействие на Община Пловдив и дейностите на две частни лица, са изгубени близо 20 дка общински земи.

Казусът, който е посочен, е тревожен не само заради конкретната загуба, но и заради опасността това да се превърне в системен проблем, ако не се предприемат спешни действия. Вследствие на промени в подробните устройствени планове и общия устройствен план, често от един общински имот се образуват няколко нови имота, които не се актуват като общинска собственост. Това оставя тези имоти без собственик и позволява частни лица да ги придобият по давност, предупреждават Веселина Александрова, Николай Гюров, Владимир Славенски, Веселка Христамян и Борислав Матеев.

Съветниците от групата на ПП-ДБ напомнят за решението на Конституционния съд от март 2022 г, което отмени мораториума за придобиване на държавни и общински имоти по давност и създаде нови рискове за общинската собственост.

„В периода 1996-2006 г. не е имало забрана за придобиване по давност, но сега след отпадането на мораториума, тези, които са владели имоти през този период, могат да завършат 10-годишния срок и да придобият собственост по давност“, предупреждават от групата на ПП-ДБ.

За да избегнат бъдещи загуби на общинска собственост, съветниците поставят към кметската управа няколко неотложни въпроси:

  • Колко поземлени имоти на територията на Пловдив, по райони, нямат актуализирани актове за общинска собственост след влизане в сила на актуалната кадастрална карта и изменения на устройствените планове?
  • Колко имоти нямат съставени актуални актове за общинска собственост, актувани по реда на НДИ след влизане в сила на ЗОС от 1996 г.?
  • Какви действия е предприела Община Пловдив по установяване, регистриране и актуване на притежаваните от нея имоти и на коя общинска структура е възложена тази дейност?
  • Колко време е нужно на Община Пловдив за актуване на един имот като общинска собственост?

„Очакваме в законовия срок отговори, които ще гарантират, че общинските имоти в Пловдив ще останат собственост на града и неговите жители“, казват в заключение Веселина Александрова, Николай Гюров, Владимир Славенски, Веселка Христамян и Борислав Матеев.

Очаква ли ни слънчево време или пак ще има дъждове?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments