„Липсва достатъчно надеждна гаранция и ефективна защита за опазване на живота, здравето и правата на лицата в риск от домашно насилие, затова предлагаме мерки за решаването на този проблем. Проблемите в България със защитата на жертвите са големи.“
Това заяви депутатът от обединението “Продължаваме Промяната-Демократична България” /ПП-ДБ/ Надежда Йорданова при представянето на законопроекта за изменение на Закона за домашното насилие.
Тя цитира статистика, според която през 2019 година общо 22 591 български граждани за различна форма на насилие у дома. През следващата година техният брой нараства значително до 27 433, през 2021 – 27 556, а през 2022 година отново има рязък скок до 35 751. Голяма част от тях впоследствие не се поддържат под страх от отмъщение, съответно вторична виктимизация.
В законопроекта на ПП-ДБ на първо място се предлага разширяване на кръга защита на лица, които могат да се възползват от нея. Улеснява се достъпът до правосъдие в изпълнение на ангажимент, който България е приела през 2012 година през ратификацията на Конвенцията за правата на хората с увреждания – да се предоставя право на застрашените лица да имат пряк достъп до правосъдие.
Предлага се въвеждане забрана на извършителя да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма, включително по телефон, чрез електронна, обикновена поща и факс, както и всякакви други средства и системи за комуникация. Надежда Йорданова припомни, че дигиталният терор у нас става все по-разпространена форма на заобикаляне на забраните.
Законопроектът предвижда и забрана за издаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на взривни вещества, на оръжие, боеприпаси и пиротехнически изделия.
“Изключително важна мярка, която за първи път се предвижда да се създаде, е възможност да не се прекъсва контактът родител-дете по временно наложена мярка за защита”, коментина депутатът от ПП-ДБ.
Предвижда се това да продължава да става в защитена среда под надзора на обучен професионалист.